Artėjant 2016 metų Europos čempionatui, Bleacher Report apžvelgs ir reitinguos 200 geriausių šių pirmenybių žaidėjų, pagal šių futbolininkų pozicijas. Šeštoje reitingo apžvalgoje – atakuojantys centro ir krašto saugai.
Reitingas sudarytas iš dviejų kategorijų: viena sudaryta iš techninių savybių(gudraus žaidimo, perdavimų, pirmojo prisilietimo ir kamuolio valdymo), o kita iš produktyvumo (įvarčių, rezultatyvių perdavimų ir įtakos puolime). Kiekvienoje iš šių kategorijų žaidėjas maksimaliai gali gauti 50 taškų, o sudėjus taškus gautus abejose kategorijose buvo sudėliotas Europos čempionato atakuojančių saugų reitingas.
Antroje šios apžvalgos dalyje jums pateikiami 1-15 pozicijas užėmę atakuojantys saugai. Apie 16-30 vietose likusius žaidėjus galite paskaityti paspaudę šią nuorodą.
15. Jevgenijus Konoplianka – Ukraina
Techninės savybės: 43/50
Pirmąjame savo sezone už Ukrainos ribų, Konoplianka prisidėjo prie sėkmingo „Sevilla“ žaidimo vietinėse ir Europinėse varžybose. Į komandą atvykęs be jokio perėjimo mokesčio, jis buvo tas žaidėjas, kurio ispanai tiesiog negalėjo atsisakyti.
Dažniausiai apkalbamas dėl savo greičio ir gebėjimo apžaisti varžovus, Konoplianka pademonstravo būtent tai, ko iš jo tikėjosi „Sevilla“ vasarą įsigydama jį į savo ekipą.
Produktyvumas: 40/50
Dažniausiai žaidęs kairiąjame krašte, Konoplianka gali sėkmingai rungtyniauti ir kitoje aikštės pusėje. Per sezoną prisidėjęs pre 17 įvarčių, jis buvo bene geriausias savo pozicijos žaidėjas, jei neskaičiuotume „Barcos“, Real“ ir „Atletico“ žaidėjų.
Bendras reitingas: 83/100
Ukrainos atakuojantis žaidimas priklausys nuo dviejų žaidėjų – Konopliankos ir Yarmolenko. Jei kiti žaidėjai sugebės išlaikyti vartus sausus, o ekipos žvaigždės bus pavojingos atakose, Ukraina šiose pirmenybėse gali sukelti nemažai triukšmo.
14. Dele Alli – Anglija
Techninės savybės: 42/50
Alli buvo vienas iš labiausiai šį sezoną gerbėjus „Premier“ lygoje nustebinusių žaidėjų. Gavęs šansų „Tottenham Hotspur“ ekipoje, jis savo galimybes išnaudojo ir tapo geriausiu jaunuoju lygos futbolininku.
20-metis turi puikų pirmąjį prisilietimą ir viziją perdavimui. Nors jam dar reikia patobulinti beveik viską, tačiau žiūrint į šio sezono pasirodymą galima spėti, kad jis bus rimta grėsmė varžovams per artimiausią dešimtmetį.
Produktyvumas: 42/50
Praėjusį sezoną, nors ir nebuvo „pentinų“ atakų lyderis, Alli sugebėjo pelnyti 10 įvarčių, o dar 11 kartų tiksliai asistavo komandos draugams. Tokia statistika „Premier“ lygoje debiutuojančiam jaunuoliui yra tiesiog įspūdinga.
Bendras reitingas: 84/100
Alli praėjusį sezoną pademonstravo pakankamai, kad jis būtų startinės sudėties žaidėjas Anglijos rinktinėje. Komandoje jis matys nemažai pažįstamų žaidėjų iš „Tottenham“ ekipos, tad susižaidimo prasme jam bus daug lengviau nei atsidūrus rinktinėje su beveik nematytais futbolininkais.
13. Lorenzo Insigne – Italija
Techninės savybės: 44/50
Insigne pagaliau sužaidė puikų sezoną „Serie A“ pirmenybėse. „Napoli“ seniai laukė tokio pasirodymo, o 2015-2016 metų sezonas pagaliau išpildė jų norus.
Itin greitas žaidėjas, turintis kamuolio kontrolės ir driblingo sugebėjimus, dėl savo gebėjimo kurti tapo visos Italijos aukščiausios lygos komandų siaubu.
Produktyvumas: 41/50
Insigne žaidimas sezono metu nebuvo pakankamai įvertintas, o dėl to kažkiek kaltas ir Gonzalo Higuaino istorinis pasirodymas. Visgi, „Serie A‘ pirmenybėse pelnyti 12 įvarčių ir atlikti 10 rezutatyvių perdavimų, būtų geri rodikliai bet kuriam atakuojančiam žaidėjui.
Gerus žaidėjus nuo puikių skiria gebėjimas puikų žaidimą pratęsti kiekvienose rungtynėse ir kiekvieną sezoną, tad norėdamas žengti dar vieną žingsnį į priekį, kitais metais Insigne privalės bent jau pakartoti šiemetinius rezultatus.
Bendras reitingas: 85/100
Italijos rinktinė prarado daug svarbių centro saugų, o šie praradimai gali pakeisti komandos formaciją. Kaip tokie galimi pokyčiai įtakotų tokio žaidėjo, kaip Insigne, rolę komandoje, galėsime pamatyti jau Europos čempionato metu.
12. Joao Moutinho – Portugalija
Techninės savybės: 45/50
Prieš tris metus atvykęs į „Monaco“, Moutinho iš karto tapo vienu iš geriausių lygos saugų. Savo žaidimą jis grindžia ne atletiniais sugebėjimais ar įgimtomis savybėmis, o techninėmis savybėmis, kurias jis tobulino visos karjeros metu.
Produktyvumas: 41/50
Per savo karjerą, Moutinho tiesiogiai prisidėjo prie 125 įvarčių, žaisdamas tiek centro saugu, tiek atakuojančiu saugu. 2012 metais jau buvęs vienu iš rinktinės lyderių, po keturių metų jis atrodo neišstumiamas iš savo pozicijos Portugalijos rinktinėje.
Bendras reitingas: 86/100
Portugalijos rinktinė turi individualiai stiprių žaidėjų, tačiau ar jie taps galinga komanda? Ant popieriaus turėdama vieną iš pavojingiausių sudėčių, portugalai turės pasistengti tai perteikti ir aikštėje.
Aikštės viduryje Moutinho turės atlikti svarbią rolę – jei jis žais gerai ir komandiškai, jo pavyzdį turės perimti ir kiti žaidėjai.
11. Julianas Drexleris – Vokietija
Techninės savybės: 45/50
„Wolfsburg“ pardavusi Keviną De Bruyne į jo vietą pasikvietė Drexlerį ir nors šie žaidėjai yra skirtingi, vokiečiui pavyko pakeisti į „Man City“ išvykusį belgą.
22-ejų metų saugui vis dar reikia laiko ir patirties, tam, kad išnaudotų savo potencialą, tačiau jo techniniai sugebėjimai jau dabar yra puikūs.
Produktyvumas: 42/50
Debiutuodamas naujoje komandoje Drexleris tiek įmušė, tiek komandos draugams mušant asistavo po aštuonis kartus. Tai neprilygo praėjusio sezono rezultatams, tačiau tai nebuvo ir tokie skaičiai, kuriuos pamatę mes galėtume kalbėti apie žaidėjo regresą.
Bendras reitingas: 87/100
Marco Reuso trauma Vokietijos rinktinėje atvėrė poziciją atakuojančioje grandyje, kuria pasinaudoti bandys ir Drexleris. Atsiradusias minutes Joachimas Lowas gali paskirstyti tarp daugybės žaidėjų, tačiau „Wolfsburg“ saugas neabejotinai bus tarp tų, kuriam teks laiko po Reuso netekties atsiradusioje pozicijoje.
10. Arda Turanas – Turkija
Techninės savybės: 44/50
Ketvirtasis pagal gerumą „Barcelona“ ekipos saugas, praėjusį sezoną į aikštę žengdavo po keitimo arba tada, kai pagrindiniams komandos žaidėjams reikėjo poilsio. Išgarsėjęs dėl savo pirmojo prisilietimo, driblingo, perdavimų ir kamuolio skersavimo, Turanas sėkmingai gali žaisti tiek aikštės centre, tiek krašte.
Produktyvumas: 44/50
Pusę metų praleidęs be galimybės rungtyniauti dėl to, kad „Barcelona“ vis dar negalėjo užregistruoti naujų žaidėjų, turkas per sezoną sužaidė vos 18 rungtynių. Nors jis gali žaisti ne vienoje pozicijoje, Luiso Enrique 4-3-3 formacija jam tiko ne taip gerai, kaip Diego Simeone naudota 4-4-2 taktika.
Bendras reitingas: 88/100
Nepaisant to, kad klube jis nėra startinis žaidėjas, Turanas vis tiek yra vienas iš geriausių savo pozicijos žaidėjų Europoje. Turkijai prireiks, kad Turanas tai visiems įrodytų ir Europos čempinate.
9. Thiago Alcantara – Ispanija
Techninės savybės: 47/50
Praėjusį sezoną Thiago buvo galima pamatyti visose „Bayern“ saugų pozicijose, tačiau žaidėjas geriausiai jaučiasi atakuojančio saugo rolėje. Gebėdamas palaikyti kamuolį, o savo driblingu ir gėbėjimais – įveikti varžovus, jis turi visus reikiamus techninius elementus užimti 10 numerio poziciją.
Naujasis „Bayern“ treneris Carlo Ancelotti turėtų apsvarstyti tokią galimybę.
Produktyvumas: 42/50
25-erių metų žaidėjas per savo karjerą jau spėjo parungtyniauti beveik visose saugų ir atakuojančių žaidėjų pozicijose. Labiau atsitraukusiose pozicijose jis kartais atrodo kiek pasimetęs, tačiau jo talentas neleidžia treneriams jo tiesiog laikyti ant suolo.
Pastaruoju metu jį retai matydavome atakuojančio saugo pozicijoje, tačiau šią vasarą viskas gali pasikeisti.
Bendras reitingas: 89/100
Be Isco, Saulio ir Juano Matos, ispanai neturi daug pasirinkimo atakuojančio saugo pozicijoje. Ispanija turi tvirtą centro saugų trejetą, tad Thiago beliks kovoti su Davidu Silva dėl tos pozicijos, kurioje jis jaučiasi geriausiai.
8. Mario Gotze – Vokietija
Techninės savybės: 48/50
Kai Pepas Guardiola atvyko į „Bayern“ ekipą, jis turėjo būti tuo treneriu, kuris išnaudos geriausias Gotze savybės. Visgi, kai ispanas paskelbė apie persikėlimą į „Manchester City“, būtent vokietis buvo tas, kuris turėjo labiausiai džiaugtis šiais pokyčiais.
Savo kamuolio kontrole, pirmuoji prisilietimu, driblingu ir perdavimų tikslumu garsėjantis žaidėjas praėjusį sezoną buvo kamuojamas traumų. Jis praleido 20 „Bundesliga“ dvikovų, o visas 90 minučių aikštėje praleido vos 7 kartus.
Produktyvumas: 43/50
Vertinti Gotze produktyvumą yra tikrai sunku. Žaidimas kai esi visiškai sveikas ir žaidimas, kai vos gali žaisti, yra du skirtingi ir nesulyginami dalykai. 24-erių metų saugas dažniausiai atrodo, kad yra dar toli nuo buvimo 100 procentų pasiruošusiu.
Visgi, išsigydęs traumas ir gavęs žaidybinio laiko, jis turi visą reikiamą talentą ir sugebėjimus būti produktyviu ir aukščiausiame lygyje.
Bendras reitingas: 91/100
Likusiems be Marco Reuso ir Ilkay`aus Gundogano, vokiečiams reikės Ozilui padedančio žaidėjo aikštės viduryje, o Gotze yra pagrindinis kandidatas užimti šią poziciją.
Du su puse mėnesio be traumų atrodo pakankamas laikas įgyti formą, o Joachimas Lowas turėtų nebijoti jo mesti į aikštę.
7. Marekas Hamšikas – Slovakija
Techninės savybės: 45/50
Hamšiko lyderio savybės ir žaidybiniai sugebėjimai padeda jo atstovaujamoms ekipoms, kad ir kurioje pozicijoje jis berungtyniautų. Savo šalies nacionalinėje rinktinėje jis yra naudojamas atakuojančio saugo rolėje.
Atsižvelgus į tai, kiek mažai potencialo puolime be Hamšiko turi slovakai, jo pasitikėjimas savo žaidimu ir gebėjimas įnešti liepsnos į komandos žaidimą yra kur kas reikalingesnis labiau atakuojančioje pozicijoje.
Produktyvumas: 46/50
Praėjusį sezoną, vos antrą kartą per pastaruosius dešimt metų, Hamšikas sezoną užbaigė nepelnęs bent dešimties įvarčių. Tai neturėtų baisiai stebinti – šį sezoną „Napoli“ klube įvarčių mušimo darbus labiau prisiimė Higuainas ir Insigne.
Prie komandos atakų saugas prisidėjo atlikęs 11 rezultatyvių perdavimų, o šioje statistinėje kategorijoje jį lenkė tik du „Serie A“ žaidėjai.
Bendras reitingas: 91/100
Savo šalies rinktinėje Hamšikas yra neabejotinai svarbiausias žaidėjas. Nors kiti žaidėjai taip pat turi savo užduotis, atakuojantis saugas yra pagrindinis slovakų ginklas.
Jei jų žvaigždė nesužais taip kaip moka, Slovakijos rinktinės nuotykis Prancūzijoje netruks ilgai.
6. Davidas Silva – Ispanija
Techninės savybės: 47/50
Jei Silva per savo karjerą nebūtų persekiojamas traumų, niekas nesistebėtų, jei būtent jis būtų geriausiu atakuojančiu saugu visame pasaulyje. Tačiau traumos užėmė svarbią dalį ispano karjeroje ir nors jos neužgožė jo puikaus žaidimo „Manchester City“ gretose, jų nepastebėti neįmanoma.
Jo pirmasis prisilietimas ir kamuolio valdymas yra nepriekaištingas, tačiau jie sudaro tik pirminę dalį Silvos žaidimo, o dar labiau pastebimi yra jo preciziškai tikslūs ir savalaikiai perdavimai komandos draugams.
Produktyvumas: 46/50
Dėl traumų praleidęs 14 rungtynių, Silva vis tiek per sezoną atliko 11 rezultatyvių perdavimų, o tai tikrai nėra prastas rezultatas „Premier“ lygoje. Per savo karjerą „City“ ekipoje atlikęs jau 90 rezultatyvių perdavimų, jis yra vienas iš labiausiai neįvertintų žaidėjų visoje lygoje.
Jo gebėjimas kurti progas ir atlikti perdavimus kartais priverčia stebėtis, o Sergio Aguero ir kiti „miestiečių“ atakuojantys žaidėjai su Silva aikštėje atrodo daug geriau nei tada, kai jo dėl traumų aikštėje nebūna.
Bendras reitingas: 93/100
Patyręs žaidėjas šiame Europos čempionate nebūtinai bus startinis komandos žaidėjas, tačiau nereikia abejoti, kad jis bus ne ką mažiau pavojingas ir kildamas nuo suolo. 30-metis geba atrasti skyles varžovų gynybose, o tokie jo gebėjimai Vicente del Bosque ekipai tikrai pravers.
5. Koke – Ispanija
Techninės savybės: 47/50
Tokia taktika kaip „Atletico“ žaidžiančiam klubui, atakuojančiose pozicijose reikia tokių žaidėjų kaip Koke. Be ginčų aukodamas savo atakuojantį potencialą ir statistiką, jis vykdo viską, ko iš jo nori treneris Diego Simeone.
Koke turi tokį techninį arsenalą, kurio jam pavydėtų dauguma atakuojančių žaidėjų, o jo sugebėjimai puolime šį sezoną buvo kertiniai „Atletico“ ginklai padedant jiems atakuojant.
Produktyvumas: 47/50
Žaisdamas kaip komandos puolimo variklis, Koke pabaigė „La Liga“ pirmenybes atlikęs 14 rezultatyvių perdavimų. Šioje kategorijoje jis nusileido tik Messi ir Suarezo duetui.
Prie to pridėjus ir jo įvarčius, Koke buvo tiesiogiai atsakingas už maždaug 30 procentų visų komandos įvarčių.
Bendras reitingas: 94/100
Ispanijos rinktinėje jis nebus taip suvaržytas taktikose ir neturės tokios didelės atsakomybės puolant. Šioje rinktinėje yra ne vienas pasaulinio lygio atakuojantis žaidėjas, o viskas ką Koke turės padaryti – išlikti stabiliu, kai gaus laiko aikštėje.
4. Dimitri Payet – Prancūzija
Techninės savybės: 48/50
Payet savo puikiu žaidimu „West Ham Untied“ gretose, praėjusį sezoną nustebino daugumą „Premier“ lygos gerbėjų. Tiesa, prancūzas panašų žaidimą demonstravo ir praėjusį sezoną „Marseille“ gretose, kuri jį dėl finansinių problemų buvo priversta parduoti.
Anglijoje Payet įrodė, kad yra aukščiausio lygio žaidėjas, o jo gebėjimai kurti progas, buvo vieni iš geriausių „Premier“ lygoje.
Produktyvumas: 47/50
Atakuojantis saugas yra pavojingas iš beveik bet kurios aikštės zonos. Jis gali atlikti smūgius iš neįtikėtinai tolimų distancijų ir turi reikiamus įgūdžius apžaisti varžovus.
Geriausiai jis visiems įstrigo dėl savo baudos smūgių atlikimo. Per sezoną jis realizuodamas šias standartines situacijas pelnė keturis įvarčius, o tarp jų buvo ne vienas įvartis gražuolis.
Bendras reitingas: 95/100
Vertinant pagal žaidimą praėjusio sezono metu, mes nerastumėme jokios priežasties neįtraukti jo į startinį šeimininkų vienuoliktuką. Tiesa, dėl netekčių gynybos linijoje, Didier Deschampas gali rinktis labiau į gynybą sutelktą taktiką, kurioje Payet gali būti perstumtas į aikštės kraštą. Ar Prancūzija ryšis tokiems pokyčiams ir kaip toje pozicijoje galėtų rungtyniauti Payet, pamatysime jau per Europos pirmenybes.
3. Edenas Hazardas – Belgija
Techninės savybės: 49/50
Jei Europos čempionatas būtų įvykęs 2015 metais – Edenas Hazardas būtų šio reitingo lyderis. Jei pirmenybės būtų prasidėjusius šių metų sausį – belgas būtų iškritęs ir iš pirmojo dešimtuko.
Belgijos rinktinės laimei, Hazardas paskutinį sezono mėnesį po aštuonių mėnesių miego pagaliau pabudo ir pradėjo žaisti kokybišką futbolą. Žaidimas, kurį jis demonstravo paskutinį mėnesį, „Chelsea“ ekipos neišgelbėjo, tačiau priminė, jog jo talentas niekur nedingo.
Produktyvumas: 48/50
Hazardas turi pastebimą technikos ir fizinių savybių arsenalą. Kartais net šiek tiek per daug nesavaudiškai žaidžiantis belgas turi viską, kad sėkmingai užbaigtų atakas ir muštų įvarčius.
Jis neabejotinai yra vienas iš talentingiausių pasaulio žaidėjų, o apie tai jis visiems turės galimybę priminti jau šį mėnesį.
Bendras reitingas: 97/100
Nuo Hazardo formos iš dalies priklausys ir Belgijos rinktinės pasirodymas šiame čempionate. Po Kompany traumos tapęs ir komandos kapitonu, Hazardas turės ne tik kurti progas sau ir ekipos draugams, tačiau ir tapti komandos lyderiu. Bent jau to iš jo tikisi Belgijos treneris Marcas Wilmotsas.
2. Mesutas Ozilas – Vokietija
Techninės savybės: 49/50
Ozilas yra vienas iš techniškiausių žaidėjų visoje Europoje ir progų sukūrimo maestro. Protingas judėjimas, vizija, laiku ir tiksliai atliekami perdavimai, priimami sprendimai ir pasitikėjimas savimi padaro 27-erių metų žaidėją varžovams sunkiai sustabdomu. Žaisdamas 10-ojo numerio pozicijoje jis žaidimo tempą diktuoja ko gero labiausiai iš visų žaidėjų tiek savo klube, tiek rinktinėje.
Produktyvumas: 49/50
Per pirmąją sezono dalį atlikęs 16 rezultatyvių perdavimų, Ozilas sezoną pabaigė su 19 bei nesugebėjo sumušti Thierry Henry rekordo. 2002-2003 metų sezone prancūzas tiksliai asistavo 20 komandos draugų įvarčių.
Per sezoną tiesiogiai prisidėjęs prie 25 įvarčių, jis antroje pirmenybių dalyje pradingo, o tai galimai kainavo „Arsenal“ ekipai čempionų titulą.
Kalbant atvirai, tai Ozilas vienu geriausių savo pozicijos žaidėju yra jau maždaug penkis metus. Viskas ko jam trūksta – užtikrintesnio progų užbaigimo ir daugiau įvarčių.
Bendras reitingas: 98/100
Vokietijos rinktinė neturi tikro puolėjo, o į šią poziciją statomi Thomas Mulleris ir Lukašas Podolskis geriau jaučiasi žaisdami kiek labiau atsitraukę. Dėl to, komandos saugų, o ypač Ozilo, rolė Vokietijos rinktinėje bus labai svarbi – jie turės sukurti ir įmušti pakankamai įvarčių, jei norės šiame čempionate pratęsti planetos pirmenybėse pademonstruotą sėkmę.
1. Kevinas De Bruyne – Belgija
Techninės savybės: 49/50
Didžiausias praėjusios vasaros transferas sulaukė daug spaudimo savo puikų žaidimą pratęsti ir „Manchester City“ gretose ir pateisinti išleistą sumą. Su šiuo spaudimu jis susitvarkė puikiai ir viskas, kas sugadino jo sezoną, tai traumos.
Prieš tai jau turėjęs „Premier“ lygos patirties su „Chelsea“, De Bruyne neprašė laiko priprasti prie šios lygos – jo techninius sugebėjimus mes matėme jau nuo pat pirmųjų sezono rungtynių.
Produktyvumas: 49/50
Per 41 rungtynes praėjusio sezono metu, De Bruyne sukūrė 30 įvarčių. Tokie rezultatai leidžia manyti, jog naujasis komandos treneris Pepas Guardiola komandą lipdys aplink šį talentingą belgą.
24-erių metų žaidėjas dar galėtų patobulinti progų realizaciją, tačiau jo žaidimą praėjusio sezono metu kritikuoti buvo itin sunku.
Bendras reitingas: 98/100
Belgijos rinktinėje De Bruyne gauna mažiau dėmesio ir atsakomybės už Hazardą, tačiau tai neatima iš jo galimybės įtakoti rungtynių rezultatą. Pastaruosius du sezonus, būtent De Bruyne buvo stabiliausias ir geriausias savo šalies futbolininkas.
Jei Hazardas ne visada pademonstruoja tai ką gali, De Bruyne pradingti Europos čempionate tiesiog negalės – abejų talentingiausių šalies žaidėjų prastas pasirodymas veikiausiai reikštų visišką Belgijos rinktinės fiasko šio čempionato metu.
Prieš tai publikuoti:
Vartininkų reitingas: 1-10 pozicijos, 11-20 pozicijos.
Kairiojo krašto gynėjų reitingas: 1-10 pozicijos, 11-20 pozicijos.
Dešinio krašto gynėjų reitingas: 1-10 pozicijos, 11-20 pozicijos.
Centro gynėjų reitingas: 1-15 pozicijos, 16-30 pozicijos.
Centro saugų reitingas: 1-15 pozicijos, 16-30 pozicijos.