Lietuvos čempionate tik du klubai šį sezoną sugebėjo sudominti užsienio ekipas perpirkti žaidėjų kontraktus ir taip papildyti komandų biudžetą. Tos ekipos – Vilniaus „Žalgiris“ ir Klaipėdos „Atlantas. Jei šalies čempionai Artūrą Žulpą pardavė į Kazachstano klubą, o Adi Rocha sudomino egzotiškos Kinijos lygos komandą, tai uostamiesčio klubas nusprendė imtis kitos taktikos ir bandyti savo telentingiausius žaidėjus išsiųsti į Vakarinę Europos dalį, pagrindiniu taikiniu pasirinkus Prancūzijos rinką.
Kai 2013 metų sausio mėnesį Konstantinas Sarsanija perėmė Klaipėdos „Atlanto“ ekipos trenerio vairą, jis neslėpė, kad vienas iš jo tikslų buvo jaunus ir talentingus uostamiesčio futbolininkus išsiųsti į galingiausias Europos lygas, visų pirma taikant į Prancūzijos rinką. Visgi nepaisant peržiūrų užsienio klubuose, tarp kurių buvo keletos žaidėjų viešnagė Londono „Arsenal“ jaunimo komandoje, A lygos žaidėjai nebuvo žinomi ir paklausūs Europos rinkose. Tačiau viskas pasikeitė tada, kai į Lietuvą persikėlė Andrejus Paniukovas, kuris savo įvarčių ir agentų pagalba greitai išgarsino „Atlanto“ ir A lygos vardą Prancūzijoje.
Paniukovas Lietuvoje debiutavo galingai. „Pokeris“ pirmose rungtynėse, du įvarčiai antrame susitikime ir dar keturi tikslūs smūgiai ketvirtajame ture. Tie dešimt įvarčių per pirmus keturis turus atkreipė ne tik Lietuvos ar Rusijos žiniasklaidos dėmesį, tačiau taip pat leido žaidėjo agentams talentingą puolėją Prancūzijoje išreklamuoti ir pateikti kaip būsimąjį didžiųjų Europos lygų vartininkų siaubą.
Žaidėjo agentas Christophe Hutteau - buvęs žurnalistas, kuris turi puikius ryšius su šios srities atstovais. Pro jo akis nepraslydo puikus puolėjo pasirodymas ir Prancūzijos spaudoje vienas po kito pasirodė straipsniai apie Lietuvos čempionate nesustabdomai žaidžiantį talentą. Dar pavasarį kalbėdamas su šalies žurnalistais Hutteau teigė, kad yra keletas Prancūzijos aukščiausios lygos komandų, kurios vasarą nori matyti jo klientą savo gretose, o realiausiais pretendentais įsigyti Paniukovą buvo įvardijami „Marseille“, „Saint Etienne“ ir „Monaco“ klubai. Tačiau atėjus vasarai ir pasibaigus kontraktui su „Dinamo“, Andrejus iškart nepersikėlė į jau minėtas ekipas ir pasirašė sutartį su „Atlanto“ komanda.
Puolėjas Lietuvoje liko ilgiau nei tikėjosi pats, jo agentas ir visi tie, kurie stebėjo žaidėjo pasirodymą mūsų čempionate. Ir kuo daugiau laiko futbolininkas praleido čia neišvykdamas rungtyniauti į pajėgesnę lygą, tuo daugiau Prancūzijoje kilo dvejonių dėl to, ar suma, kurios agentas prašo už savo žaidėją, yra atitinkanti jo žaidimo lygį. Paniukovas nepelnė įvarčių Europos lygos atrankos varžybose, o „Atlantui“ pasitraukus pirmajame rate, prasidėjusios dvejonės dar labiau išaugo. Jos tęsėsi iki pat paskutinės transferų lango dienos, kurios metu buvo paskelba, kad Andrejus Paniukovas nuomos pagrindais išvyksta gelbėti antros Prancūzijos lygos „AC Ajaccio“ klubą.
Paniukovo persikėlimas į antrąją Prancūzijos lygą reiškė du dalykus. Visų pirma - puikus žaidimas A lygoje nėra vertinamas kaip tinkamas futbolininko gebėjimų įrodymas. Kad ir kaip gerai Lietuvos čempionate atrodė Paniukovas, daug rimčiau skautai vertino jo nesugebėjimą įsitvirtinti Maskvos „Dinamo“ klube ir pasirodymus už Rusijos jaunimo rinktinę. Antras dalykas – puolėjas dabar yra savo likimo kalvis ir tai į kokį klubą ateityje išvyks rusas priklauso tik nuo jo žaidimo. O pademonstruoti savo sugebėjimus Prancūzijoje Paniukovui prireikė laiko. Puolėjas įvarčių nepelnė pirmuose aštuoniuose susitikimuose ir po truputį vietinė spauda pradėjo jį užmiršti. Viskas ko reikėjo tam, kad Andrejus būtų prisimintas – susireguliuoti snaiperio taikiklį ir pradėti mušti įvarčius. Du įvarčiai praėjusiame ture, komandos pergalė ir žaidėjas vėl atsidūrė spaudos bei skautų akiratyje.
Prancūzijos antra lyga yra viena iš mėgstamiausių vietų skautams ieškoti pigių ir talentingų žaidėjų, o iš čia į pajėgiausias Europos lygas persikėlė tokie futbolininkai kaip Olivier Giroud ar Sebastienas Halleris. Nors kartu su Paniukovu į Prancūziją persikėlė ir Dovydas Virkšas, Edvinas Gertmonas ar Ričardas Šveikauskas, tačiau jie dar per jauni, kad galėtų konkuruoti dėl vietos pagrindinėje sudėtyje ir savo vertę įrodinėja jaunimo ekipose. Tad Paniukovas tampa žaidėju, nuo kurio žaidimo priklausys bent jau Prancūzijos klubų požiūris į A lygą ir mūsų futbolininkus. Būtent nuo puolėjo pasirodymo „AC Ajaccio“ klube priklausys ir tolimesnis „Atlanto“ jaunųjų žaidėjų likimas. Rusui pasirodžius sėkmingai, savojo šanso iškelti sparnus į užsienį jau lauktų Rolandas Baravykas, Dovydas Norvilas, Maksimas Maksimovas ir kiti jauni uostamiesčio klubo talentai. Visgi, jei Paniukovas nesugebės įrodyti esąs klubo lyderis ir nebus rezultatyvus, šių žaidėjų galimybės išvykti į užsienį bus vertinamos daug prasčiau.
Atsižvelgus į tai, kiek šurmulio šią vasarą Prancūzijoje sukėlė žaidėjo agentas, Paniukovas tiesiog privalo mušti įvarčius ir įrodinėti, kad jis yra vertas visų spaudoje skirtų liaupsių. Tai, kad į žaidėją dėmesį jau atkreipė ir Rusijos rinktinės treneris Leonidas Slutskis, kuris puolėją įvardijo kaip vieną iš talentingiausių savo kartos žaidėjų ir pretendentą ateityje papildyti Rusijos rinktinės gretas, taip pat prideda spaudimo Paniukovui. Jei 21-erių metų žaidėjas sugebės susitvarkyti su tuo spaudimu ir pademonstruos, kad žaidėjas iš A lygos gali sėkmingai rungtyniauti ir daug labiau vertinamose pirmenybėse, nauda turėtų pasijusti ir Lietuvoje. Christophe Hutteau agentūra atstovauja dar ne vienam „Atlanto“ žaidėjui, tad agentas bus pasiryžęs padaryti viską, kad į Europą keltųsi ir kiti jo reprezentuojami futbolininkai. Ir nors Andrejaus Paniukovo įvarčiai už „AC Ajaccio“ klubą A lygos pirmenybių lygio tikrai nepakels, tačiau jei sėkmingas žaidėjo pasirodymas atkreips didesnį skautų dėmesį į mūsų čempionatą ir atvers platesnes galimybes talentingiems Lietuvos futbolininkams būti pastebėtiems bei išvykti į Prancūzijos ar kitų pajėgiausių futbolo šalių klubus, tai jau bus teigiamas žingsnis A lygoje. Papildoma motyvacija žaidėjams būti pastebėtiems, o klubams užsidirbti iš parduodamų futbolininkų, turėtų būti papildomu postūmiu A lygos komandoms daug didesnį dėmesį skirti į jaunimo futbolą. Belieka palinkėti, kad „Atlanto“, Konstantino Sarsanijos ir agentų iš Prancūzijos bandymas sukurti piramidę žaidėjams iš Lietuvos persikelti į stipresnes pirmenybes nesibaigtų greitai ir nevaisingai, o klubo rodoma iniciatyva skirti daugiau dėmesio bei galimybių pasireikšti jaunimui užsikrės ir kitos šalies komandos.
Tautvydas Sakalauskas
Komentarų kol kas nėra...
Komentarų kol kas nėra...
Komentarų kol kas nėra...
Cituoti komentarą
Pranešti apie netinkamą komentarą