Europos grupių etapo svajonės besivaikant - klubų pasirodymai, varžovai ir įdomūs faktai (straipsnis, 3 dalis)

Po Lietuvos nepriklausomybės ir šalies įstojimo į UEFA, stipriausios lietuvių komandos pradėjo ginti šalies garbę Europinėse varžybose. Nuo pat pirmųjų rungtynių, kurios įvyko 1992 metų rugsėjo 16 dieną, kai „Žalgiris“ Čempionų lygoje žaidė su Olandijos PSV komanda, Lietuvos ekipos jau 24 metus į Europines varžybas keliauja su svajone papulti į grupių etapą. Šiame trijų straipsnių cikle bus apžvelgi lietuviškų klubų pasirodymai visose kontinento varžybose, sėkmingiausi pasirodymai, geriausiai ir blogiausiai Lietuvą atstovavę klubai bei daugybė kitų faktų apie A Lygos komandų dalyvavimą Europiniuose turnyruose.

Paskutinėje straipsnio dalyje bus apžvelgti mūsų šalies klubų pasirodymai, įsimintiniausi varžovai bei įdomūs faktai apie Lietuvos ekipų dalyvavimą Europos taurių varžybose.


Klubų pasirodymai

Rekordai. Vilniaus „Žalgiriui“ priklauso beveik visi klubų pasiekimų rekordai. Jie Europoje rungtyniavo 18 metų, sužaidė 31 dvikovų seriją su varžovais, 13 kartų pateko į kitą etapą, iškovojo 18 pergalių, 12 lygiųjų ir 32 kartus pralaimėjo. Visi šie rezultatai didžiausi iš Europoje Lietuvą atstovavusių klubų. Jie taip pat įmušė ir praleido daugiausiai įvarčių – 64 pelnyti bei 99 praleisti tikslūs smūgiai.

Sėkmingiausia komanda. Neskaitant vienerius metus Europoje žaidusios „Trakų“ komandos, „FBK Kaunas“ yra vienintelė Lietuvos ekipa, kuri nepralaimėjo daugiau nei pusę rungtynių Europinėse varžybose. Iš 46 sužaistų susitikimų kauniečiai iškovojo 17 pergalių ir 9 kartus rungtynes baigė lygiosiomis.

Prasčiausiai pasirodžiusi komanda. Prasčiausiai Europoje sekėsi Pakruojo „Kruojos“ futbolininkams. Jie pralaimėjo visus keturis susitikimus ir per juos įvarčių nepelnė bei praleido net 17 tikslių smūgių. Akivaizdu, kad „Kruoja“ serijose nusileido abiems varžovams.

Skaudžiausi pralaimėjimai. Didžiausią nesėkmę dviejų rungtynių serijoje 2001 metais patyrė Klaipėdos „Atlantas“. Jie net 0 – 12 nusileido Bukarešto „Rapid“ klubui. Antrose rungtynėse patirtas pralaimėjimas 0 – 8, taip pat yra didžiausiu skirtumu pralaimėtos rungtynės. Tiesa, tokį patį sutriuškinimą šiemet Lenkijoje su „Jagiellonia“ patyrė ir Pakruojo „Kruojos“ komanda. Dviženkliu skirtumu per dvi rungtynes taip pat nusileido ir Panevėžio „Ekrano“ futbolininkai, kurie 2012 metais neprilygo „Anderlecht“ klubui ir jiems pralaimėjo bendru rezultatu 0 – 11.

Didžiausia pergalė. 1994 metais Vilniaus „Žalgiris“ atsakomosiose Taurių laimėtojų taurės varžybose 6 – 0 sutriuškino „Barry Town“ klubą. Tai yra didžiausia lietuviškų klubų pergalė Europinėse varžybose. Prieš tuos pačius varžovus 7 – 0 laimėta serija taip pat yra didžiausia mūsų komandų pergalė Europoje.

Geriausi debiutantai. 2004 metais debiutuodami Europoje Vilniaus „Vėtros“ futbolininkai iškovojo tris pergales, du kartus sužaidė lygiosiomis ir sykį pralaimėjo. Tokių rezultatų užteko, kad vilniečiai įveiktų du Intertoto taurės atrankos etapus. Jokia kita komanda debiutuodama Europos pirmenybėse nesugebėjo pasirodyti taip sėkmingai.

Be pergalių. Pergalių Europoje neiškovojo keturios komandos – „Kareda“ (aštuonios rungtynės), „Panerys“, „Banga“, „Kruoja“ (po keturias rungtynes) ir „Romar“ (dvi rungtynės). Tiesa, „Kareda“ pusę visų savo dvikovų baigė lygiosiomis.

Be įvarčių. Nesėkmingai puolime Europoje žaidė trys Lietuvos klubai – „Banga“, „Kruoja“ (po keturias rungtynes) ir „Romar“ (dvi rungtynės).

Varžovai

Dažniausiai svečiai. Dažniausiai Lietuvos klubai jėgas išmėgino su Norvergijos futbolininkais. Iš viso su šios šalies komandomis mūsų klubai sužaidė 15 rungtynių. Per septynias vykusias tarpusavio dvikovas atrankoje, bendrą pergalę Lietuvos ekipa šventė vos kartą, kai 2002 metais „Sūduva“ bendru skirtumu 6 – 4 įveikė „Brann“ klubą.

Dažniausiai sutinkamos komandos. Su dviem klubais mūsų šalies futbolininkai susidūrė po tris kartus. Jei prieš „HB“ komandą iš Farerų Salų pavyko laimėti visas dvikovas, tai „Brann“ ekipa iš Norvegijos laimėjo dvi iš trijų serijų prieš A lygos ekipas. Dar su šešiolika komandų mūsų šalies ekipos buvo susigrūmusios po du kartus.

Neparankiausi varžovai. Prasčiausiai Lietuvos ekipoms sekėsi žaisti su Rumunijos ir Danijos klubais, kuriems nusileido visas penkias tarpusavio serijas. Prieš Rumunijos atstovus buvo pralaimėti visi 10 žaistų mačų.

Geriausi priešininkai. Lietuviškos ekipos su Farerų Salų komandomis susitiko keturiose serijose ir visus kartus laimėjo įtikinamais skirtumais . Lietuviai pergalę šventę visuose aštuoniuose mačuose prieš šios salos komandas, o bendras įvarčių skirtumas 26 – 7 mūsų naudai.

Top lygų komandos. Iš stipriausių Europos lygų, Lietuvos ekipoms neteko susidurti tik su Ispanijos komandomis. Mūsų šalies klubai žaidė prieš keturis „Premier“ lygos klubus („Bradford City“, „Liverpool“, „Blackburn Rovers“ ir „Fulham“), tris „Bundesliga“ komandas („Eintracht“, „Hamburger“, „Werder“), du „Ligue 1“ klubus („Sochaux“, „Nantes“) ir vieną „Serie A“ ekipą („Sampdoria“). Deja, visos rungtynės prieš didžiųjų lygų komandas buvo pralaimėtos.

Ar žinojote kad...

Iš viso Lietuvą tarptautinėje arenoje atstovavo penkiolika šalies klubų. Po „Kruojos“ pasitraukimo iš pirmenybių, A lygoje liko penki klubai („Žalgiris“, „Trakai“,  „Sūduva“, „Atlantas“, „Šiauliai“), kurie yra žaidę Europos taurėse.

Beveik pusė visų Europoje žaidusių komandų – 7, yra bankrutavusios arba neaktyvios ir nerungtyniauja jokioje šalies pirmenybių lygoje.

Lietuvių klubams iš viso pratęsimus teko žaisti aštuonis kartus. Pratęsimo metu pergalę iš Lietuvos klubų iškovojo tik Tauragės „Tauro“ komanda, o trys klubai praleido įvarčius ir pralaimėjo. Keturis kartus mūsų šalies ekipos stojo mušti vienuolikos metrų baudinių serijas ir pasidalijo po dvi pergales su varžovais. Labiausiai pratęsus rungtynes nesisekė „Ekrano“ komandai. Jie du kartus pralaimėjo pratęsimo metu, o sykį nusileido baudinių serijoje ir nelaimėjo visus tris kartus, kai serijoje neužteko pagrindinio laiko ir rungtynes teko pratęsti.

Lietuvos klubai daugiau kartų žaidė su Anglijos komandomis, nei su Baltijos šalių atstovais. Atrankoje žaidėme prieš keturis anglų klubus, kai tuo tarpu prieš latvius sužaidėme dvi, o prieš estus tris dvikovas Europos pirmenybių atrankose.

2005 metais „FBK Kaunas“ antrajame Čempionų lygos atrankos etape žaidė prieš tuometinius turnyro nugalėtojus „Liverpool“ futbolininkus. Pirmose rungtynėse Kaune Lietuvos čempionai pirmieji pelnė įvartį ir 21 minutę po Barevičiaus tikslaus smūgio įsiveržė į priekį 1 – 0 . Tiesa, vos po šešių minučių Cisse rezultatą išlygino, o dar po trijų minučių Carragheris rezultatą persvėrė svečių naudai. Antrajame kėlinyje Gerrardas realizavo 11 metrų baudinį ir rungtynės baigėsi rezultatu 1 – 3. Išvykoje vykusias rungtynes „FBK Kaunas“ pralaimėjo 0 – 2 ir iškrito iš tų metų Čempionų lygos.

Lietuvos klubai yra susidūrę su 47 iš 54 Europos lygose dalyvaujančių šalių komandomis. Savo jėgų mūsų klubams neteko išmėginti prieš Gruzijos, Gibraltaro, Lichtenšteino, Moldovos, Portugalijos, San Marino ir Ispanijos ekipas.

Tautvydas Sakalauskas