Kas nutiko naują erą pradėjusiam Madrido "Real"? (straipsnis)

„Esame auksinėje eroje – turime geriausią trenerį Zinedine‘ą Zidane‘ą, Di Stefano klubo istorijoje pakeitusį Cristiano Ronaldo, nuostabų kapitoną Sergio Ramosą ir geriausius žaidėjus kiekvienoje pozicijoje. Visi jie vėl sukūrė istoriją šiame klube“, - taip praėjusią savaitę sakė knygos „Legenda tęsiasi“ pristatyme kalbėjęs Madrido „Real“ klubo vadovas Florentino Perezas.

Tačiau pastarosios savaitės rezultatai iškėlė klausimą – ar Florentino Perezo apibūdinta „auksinė era“ tik nepasibaigs dar jei net neprasidėjus? Aišku, nėra teisinga kelti tokius klausimus, kai sezono stadija nepasiekė dar nei vidurio, tačiau „karališkojo“ klubo žaidime nematyti pozityvių ženklų jau daugiau nei mėnesį.

Nurašyti sezoną po dviejų pralaimėjimų tikrai negalima, tačiau šios dvi nesėkmės buvo labai netikėtos – „Real“ sekmadienį nusileido kukliam lygos naujokui „Girona“, pirmą kartą savo klubo istorijoje kovojusiam su Ispanijos sostinės gigantu, o vakar buvo patirta pirmoji nesėkmė nuo 2012 metų rungtyniaujant Čempionų lygos grupių etape.

Futbole esame įpratę matyti, kaip mažesnės komanda į pagalba pasitelkia „underdogišką“ žaidimo taktiką ir atima pergalę iš favoritų, kurie net ir spaudžia savo varžovus visą rungtynių laiką. Nieko panašaus nebuvo galima pamatyti pastarųjų „Real“ susitikimų metų – „baltieji“ nesugebėjo kurti tiek prieš „Girona“, tiek prieš „Tottenham“, todėl net ir Zinedine‘as Zidane‘as po abejų rungtynių sutiko, kad varžovai buvo vertesni pergalės.

Užtektų palyginti „Real“ žaidimą prieš du mėnesius Ispanijos Supertaurėje su „Barcelona“ ir dabar pademonstruotą prieš „Tottenham“ – vaizdas skirtųsi kaip diena ir naktis. Tai kas visgi atsitiko su komanda, kuri pastaraisiais sezonais neabejotinai buvo geriausia pasaulyje? „EuroFootball.lt“ pabandė surasti tokio prasto „Real“ žaidimo priežastis.


Vasaros žaidėjų perėjimų langas – klaida, kurios Zidane‘as neturėjo padaryti

Bene didžiausia „Real“ klaida, kurios padariniai jaučiasi būtent dabar. Vasarą „Real“ susižėrė apvalią sumą iš parduotų žaidėjų, kas tokiam klubui yra tikrai netikėta – Ispanijos sostinės ekipos sąskaitą papildė apie 140 milijonų eurų.

Daug kas vasarą gyrė „Real“ ekipą ir jos trenerį Zinedine‘ą Zidane‘ą už tai, kad šis klubas pagaliau keičia savo transferų politiką ir vietoj skambių žaidėjų, kurie pagal dabartinę rinką yra vertinami 150 mln. eurų, įsigijo jaunus ir, svarbiausia, ispanų tautybės talentus.

Į komandą atvyko Dani Ceballos, Jesusas Vallejo ir vis dar neapsisprendžiantis už kurią rinktinę nori žaisti – Prancūziją ar Ispaniją – Theo Hernandezas. Į komanda taip pat sugrįžo klubo auklėtiniai Marcosas Llorente ir Borja Mayoralis.

Pavardės – tikrai neskambiausios futbolo pasaulyje, tačiau abejoti jų talentu tikrai nereikėtų, tačiau ar nors bent vienas jų yra lygiavertis vasarą klubą palikusiems Jamesui Rodriguezui, Alvaro Moratai ir Pepe? Vargu, nebent Dani Ceballos, kuris, nepaisant gana kiekvieno sėkmingo išbėgimo į aikštę, Z. Zidane‘o pasitikėjimo dar neįgavo ir yra suolo gale.

„Real“ nebeturi tokios prabangos komandos sudėtyje, kurią turėjo praėjusį sezoną. Galbūt visi minėti futbolininkai duos tokią pačią naudą po kelių sezonų, tačiau tai nėra futbolininkai, kurie gali rimtai pakovoti dėl vietos aikštėje.

Užtenka pažiūrėti į tai, kokie žaidėjai dabar keičia pagrindinį „Real“ vienuoliktuką. Pavyzdžiui, traumą patyrus Dani Carvajaliui, jį aikštėje pakeitė visiškai be patirties esantis ir praėjusį sezoną Čempionų lygos U-19 vaikinų turnyre dalyvavęs Achrafas Hakimi. Jis – neabejotinai daug žadantis klubo auklėtinis, tačiau marokiečio praktikos trūkumas vyrų futbole pasimatė abejose Čempionų lygos rungtynės prieš „Tottenham“.

„Real“ taip pat nebeturi lygiaverčio puolėjo Karimui Benzema, kai praėjusį sezoną net ir nuo suolo kilęs Alvaro Morata sugebėjo pasiekti 20 įvarčių – daugiau nei pats prancūzas.  Buvo prabanga, kai į aikštę nuo suolo galėjo kilti ir Jamesas Rodriguezas, visada įnešdavęs kūrybos puolime.

Šį sezoną „Real“ paprasčiausiai to sau nebegali leisti. Tačiau tai yra pačio Zinedine‘o Zidane‘o klaida – prancūzas ne tai, kad per daug pasitikėjo jaunais žaidėjais, bet pats norėjo palengvinti savo darbą ieškant minučių visiems ekipos žaidėjams.

Z. Zidane‘ą šiuo metu neslegia joks spaudimas dėl mažiau rungtyniaujančių žaidėjų – D. Ceballos, B. Mayoralis ar tas pats T. Hernandezas yra jauni futbolininkai, kuriems reikia daug dirbti, todėl strategas gali nesukti galvos dėl to, kad jie nėra startinėje sudėtyje, kai tuo metu tiek J. Rodriguezas, tiek A. Morata šią vasarą išvyko būtent dėl negarantuotos pozicijos startiniame vienuoliktuke.

Didžiausia Z. Zidane‘o klaida vasarą buvo antro lygiaverčio puolėjo neįsigijimas. „Baltieji“ rimtai domėjosi Kylianu Mbappe, tačiau jo kaina pasirodė per didelė ir tokiam dideliam klubui. Strategas neįvertino situacijos ir dabar turi susitaikyti su faktu, kad du pagrindiniai ekipos puolėjai Benzema ir Ronaldo yra pelnę vos du įvarčius po 10 turų Ispanijos pirmenybėse.

Cristiano Ronaldo diskvalifikacija

Nuostabiai praėjusio sezono antroje pusėje žaidęs Cristiano Ronaldo gavo pamoką už kurią dabar kenčia jo sportinė forma ir asmeninė statistika. 31-erių metų portugalo sezono pradžia nuo „Barcos“ sirgalius pribloškusio įvarčio po dešimties minučių virto raudona kortele ir penkių rungtynių diskvalifikacija.

C. Ronaldo po vasaros atostogų pirmąsias rungtynes sužaidė UEFA Supertaurėje, tačiau portugalas tada aikštėje praleido labai minimalų laiko tarpą. Kitos portugalo rungtynės taip pat buvo po keitimo, tačiau tada krito įspūdingas įvartis Ispanijos Supertaurėje į „Barcelona“ vartus.

Atrodė, kad portugalas visu 100 procentų yra pasirengęs pratęsti savo rezultatyvumą ir šiame sezone, tačiau neapgalvotas išpuolis prieš teisėją puolėjui kainavo labai ilgą diskvalifikaciją Ispanijoje – C. Ronaldo privalėjo praleisti atsakomąsias Supertaurės rungtynes ir pirmąsias ketverias „La Liga“ dvikovas.

Pažiūrėjus į Čempionų lygos statistiką, C. Ronaldo yra nuostabus – šeši įvarčiai ir pirmoji vieta rezultatyviausių žaidėjų sąraše. Tačiau „La Liga“ pirmenybėse situacija yra labai prasta – vos vienas įvartis per šešis susitikimus. Tai – kažkas neįtikėtino žinant portugalo įvarčių statistiką.

C. Ronaldo diskvalifikacijos laikotarpiu „Real“ iš penkių rungtynių tris kartus laimėjo ir du kartus sužaidė lygiosiomis. Atrodo, kad netektis nebuvo tokia didelė, kai pažvelgi į dabartinę situaciją, tačiau būtent ši diskvalifikacija neleido tinkamai įsivažiuoti portugalui, kuriam aštuoni įvarčiai šio sezono stadijoje yra klaikus pasiekimas.

Įdomu tai, kad sezono pradžioje, kai du kartus buvo sužaista lygiosiomis Ispanijoje, „Real“ žaidime trūko ne pačios kūrybos, o būtent žmogaus, kuris galėtų realizuoti tiek daug sukurtų progų, tačiau dabartinėje situacijoje mes nematome nieko – nei kūrybos aikštės viduryje, nei progų, kurios galėtų baigtis įvarčiais.

Nesibaigiančios traumos

Mažai būtų galima ką kaltinti traumų atveju, tačiau „Real“ komandoje tai yra nesibaigiančios problemos. Pavyzdžiui, brangiausias klubo futbolininkas Garethas Bale‘as dėl įvairių traumų nuo 2013 metų iš viso nerungtyniavo beveik 300 dienų.

Tačiau „Real“ sirgaliai jau su nuolatinėmis G. Bale‘o sveikatos problemomis yra susitaikę. Didžiausia šio sezono netektimi būtų galima laikyti Dani Carvajalį, kuris dėl netikėtos širdies infekcijos nerungtyniauja jau daugiau nei mėnesį. Gera žinia yra tai, kad ispanas artėja link sugrįžimo į rikiuotę ir problemos su širdimi jau yra užribyje.

D. Carvajalis iki traumos buvo bene ryškiausia ir svarbiausia komandos figūra, nes sužaidė absoliučiai visas sezono rungtynes ir nebuvo pakeistas nei vienose jų. Ispano netektis suteikė šansą jaunajam A. Hakimi, tačiau jo patirtis trūkumas tokiose rungtynėse kaip prieš „Tottenham“ buvo aiškiai matomas.

Užtenka pažiūrėti vakarykščių rungtynių sudėtį ir pamatyti, kad „Real“ turi tikrai rimtų problemų su savo žaidėjų traumomis. Prieš „Tottenham“ negalėjo žaisti keturi pagrindiniai startinės sudėties žaidėjai – Keyloras Navasas, Raphaelis Varane, Dani Carvajalis ir Garethas Bale‘as. Prie rimtų netekčių galima pridėti ir visada papildomos jėgos po keitimo pridėdavusį Mateo Kovačičių.

Įdomu tai, kad šį sezoną „Real“ sudėtyje iš visų 24 ekipos žaidėjų sveikatos problemų neturėjo tik aštuoni žaidėjai. Visi likę turėjo bent smulkias arba rimtas traumas, kaip Bale‘o, Carvajalio ar Kovačičiaus atveju.

Ši problema jau gana ilgą laiko tarpą yra aptarinėjama „Real“ bendruomenėje, tačiau jų išspręsti nepajėgia ir Z. Zidane‘o pasikviestas fizinio pasirengimo treneris Antonio Pintus.

Šio sezono traumos dar kartą atskleidžia problemas, kurias prisidarė pats Z. Zidane‘as. Pavyzdžiui, traumuotą D. Carvajalį dabar būtų pakeitęs Danilo, R. Varane – patyręs Pepe, G. Bale‘ą – Jamesas Rodriguezas, o taip pat kurį laiką traumą besigydžiusį K. Benzema – Morata.

Saugų linijos nuopolis

Daugelis sutiktų su tuo, kad „Real“ pastaruoju metu turėjo bene pajėgiausią saugų liniją nuo to laiko, kai Barselonoje iširo legendinė triada. Praėjusį sezoną Z. Zidane‘as įnešė naujų vėjų į saugų liniją – vietoj traumuoto Garetho Bale‘o startinėje sudėtyje įsitvirtino Isco, kuris dabar yra bene vienintelis šviesus spindulys visoje „Real“ komandoje.

Casemiro, Toni Kroosas, Luka Modričius ir Isco – bene labiausiai sustyguota saugų linija visoje Europoje. Vis dėlto pastarieji mačai rodo, kad ir čia atsirado nemažai problemų, kurios iki tol nekankino Europos čempionų.

Visi keturi žaidėjai idealiai vienas kitą papildo – Casemiro yra tas, kuris gali griauti varžovų greitas atakas, Kroosas turi išskirtinę viziją aikštėje, Luka Modričius gali nesunkiai apgauti kelis varžovus ir prasiskinti kelią iki varžovų vartų, o Isco gavęs kamuolį jį gali paprasčiausiai įnešti į vartus.

Jokių trukumų šioje saugų linijoje visą sezono pradžią nesijautė. Kaip ir jau buvo minėta, pačioje Ispanijos pirmenybių pradžioje visi keturi futbolininkai funkcionavo beveik be priekaištų ir puolėjams reikėjo tik užbaigti jų sukurtas progas, tačiau nieko panašaus nebegalime pamatyti dabar.

Rungtynės su „Tottenham“ parodė, kad šioje saugų linijoje yra daug problemų ir viena didžiausių – besaikis kamuolio perdavimas į priekį ieškant nuo gynėjų atsitveriančių Cristiano Ronaldo ir Karimo Benzema. Atrodė, kad po kelių nesėkmingų bandymų saugai sustos tai daryti, tačiau jų netikslūs perdavimai tęsėsi, o kontroliuoti kamuolio aikštės viduryje nenorėjo nei vienas iš jų.

Tai tikrai nereiškia, kad ši saugų linija turėtų būti pakeista, nes visi keturi futbolininkai yra idealūs savo pozicijoms. Galima nesunkiai pastebėti Luka Modričiaus ir Toni Krooso formų kritimą – būtent abu žaidėjai yra svarbiausi kuriant atakas, o kai jų nematyti aikštėje – nematyti ir pačio žaidimo.

Šioje situacijoje galėtų pagelbėti Mateo Kovačičius, kuris savo greičiu ir išskirtinėmis techninėmis savybės gali nesunkiai įveikti varžovų gynybos ir saugų liniją, tačiau ir šiam kroatui sezonas nesiklosto sėkmingai dėl traumų.

Ar tai ne pats tinkamiausias metas daugiau išnaudoti Dani Ceballos potencialą, kuris savo debiutinėse „La Liga“ rungtynės vilkėdamas „baltųjų“ aprangą pasiekė dublį ir nulėmė pergalę? Be abejonės, kad taip. Tačiau Z. Zidane‘as kol kas nepasitiki šiuo jaunu ispanu, galinčiu įnešti energijos, kuria šiuo metu nespinduliuoja L. Modričius ir T. Kroosas.

Z. Zidane‘ui trūksta kvalifikacijos?

Kitas ir bene rimčiausias klausimas yra, ar Z. Zidane‘as tikrai yra geriausias treneris pasaulyje? FIFA mano, kad taip, tačiau visi puikiai supranta, kad legendiniam prancūzui iki geriausio stratego dar yra tolimas kelias.

Zidane‘as įnešė naujovių „Real“ žaidime – tas pats taktinis išsidėstymas su keturiais saugais, išlaikant priekyje Karimą Benzemą su Cristiano Ronaldo, tačiau tai yra viskas, ką šį sezoną gali pasiūlyti strategas.

Sunku suprasti, kodėl prancūzas nepadarė jokių keitimų startinėje sudėtyje prieš „Tottenham“, kai su tuo pačiu vienuoliktuku buvo nusileista „Girona“ ekipai. Prie 4-3-1-2 išsidėstymo buvome įpratę matyti labai daug laiko varžovų aikštės pusėje praleidžiančius krašto gynėjus Marcelo ir Dani Carvajalį.

Nereikia būti dideliu ekspertu, kad suprastum, jog pagrindinė „Real“ stiprybė pastaruoju metu buvo neįtikėtinai sėkmingai rungtyniaujantys krašto gynėjai, tačiau vienas jų negali rungtyniauti dėl sveikatos problemų, o kitas yra visiškoje žaidimo krizėje.

Tačiau Z. Zidane‘as dėl to nepadarė jokių išvadų – vėl visas žaidimas buvo sutelktas į saugų linijos bandymą įmesti kamuolį įkirtinėjantiems puolėjams ir krašto gynėjų aukštus perdavimus tikintis, kad C. Ronaldo iššoks aukščiau „Tottenham“ gynėjų.

Mauricio Pochettino tokiu žaidimo triuku Z. Zidane‘as nepergudravo ir už tai gavo skaudžią pamoką.

Strategui reikėtų rimtai pagalvoti apie sugrįžimą prie 4-3-3 išsidėstymo. Būtent tokia schema šį sezoną buvo pademonstruotas tikriausiai geriausias pastarųjų metų futbolas, kai „Real“ atsakomajame Ispanijos Supertaurės mače rezultatu 2-0 parbloškė „Barcelona“.

Tačiau ne tik taktinis išsidėstymas lėmė tokį puikų pasirodymą prieš „Barca“ – „Real“ pademonstravo aukščiausio lygio spaudimą varžovų aikštėje. Prisiminkime vakarykštes rungtynes ir svečių spaudimą? Toks žaidimo elementas vakar neegzistavo.

Vakarykštėse rungtynėse buvo galima pamatyti neįtikėtinas erdves tarp „Real“ gynėjų ir saugų linijos. „Tottenham“ laisvai galėjo kontroliuoti kamuolį varžovų aikštės pusėje. Tai yra visiškai nesuprantama turint tokią saugų liniją.

Sunku suvokti, kodėl Z. Zidane‘as pasirinko tokį žaidimo planą, kai aikštėje yra keturi saugai, išdėstyti „deimanto“ principu. Neturint nei vieno tikro krašto puolėjo, vis tiek daugiausiai kamuolių yra siunčiama į kraštus, tikintis, kad Marcelo vienas galės įveikti kelis gynėjus ir atlikti perdavimą iš krašto.

Logika sako, kad aikštės viduryje turint „deimanto“ išsidėstymą žaidimas bus paremtas kamuolio kontrole, bandant išprovokuoti varžovų saugų ir gynėjų liniją tam, kad jie paliktų savo pozicijas. Normalu tikėtis, kad saugų liniją pasitiks varžovus prie jų vartų, tačiau to Londone išvysti nebuvo galima.

Įsivaizduokite, kad komanda pralaimi rezultatu 0-3, aikštėje nėra nei vieno žaidėjo, kuris imtųsi iniciatyvos, nekuriamos jokios pavojingos atakos ir pirmieji du keitimai atlikti tik 74-ąją minutę? Sunku tai įsivaizduoti, tačiau būtent taip pasielgė Z. Zidane‘as.

Aikštėje pasirodę Borja Mayoralis ir Marco Asensio iškart įnešė agresyvumo puolime, tačiau strategas atlikti šių dviejų keitimų nesiryžo ilgą rungtynių dalį. Gana netikėta buvo tik tai, kad po keitimo aikštėje nepasirodė Z. Zidane‘o numylėtinis Lucas Vazquezas.

Tai yra bene vienintelis ginklas, kurį naudoja Z. Zidane‘as. Reikalingi perdavimai į baudos aikštelę? Lucas žengia į aikštę. Reikalinga pagalba gynyboje? Lucas žengia į aikštę. Reikalinga pergalė? Jokių variantų.

Aivaras Katutis, eurofootball.lt

    Komentarų kol kas nėra...

    Komentarų kol kas nėra...

    Komentarų kol kas nėra...