Kas nutiko Olandijai?

Užsitikrinusios vietas Euro 2016 turnyre, Anglija, Čekija ir Islandija praėjusį savaitgalį turėjo daug priežasčių švęsti. Tačiau Olandijoje istorija visai kitokia.

Po pralaimėjimų 0-1 Islandijai bei 0-3 Turkijai, Olandija nukrito iki ketvirtosios vietos savo atrankos grupėje.

Teoriškai jie vis dar gali užimti trečiąją vietą ir patekti į atkrintamąsias varžybas, tačiau tam reikia, kad Turkija pralaimėtų bent vienerias iš dviejų likusių savo rungtynių.

Oponentams užuodžiant kraują, patekimas į Euro 2016 jau nebėra olandų rankose. Tikėtina, kad kitos vasaros turnyras bus be oranžinių.

Kaip visa tai atsitiko?

2014-ųjų Pasaulio čempionate Brazilijoje, Olandija stebino daugelį ir turnyre užėmė 3 vietą, kelyje įveikdami tokias rinktines kaip Ispanija ar Brazilija.

Tačiau nuo to laiko, komandoje pasikeitė vienas svarbus dalykas. Louisas van Gaalas, kurį daugelis laikė vienu pagrindinių komandos sėkmės kalvių Brazilijoje, paliko rinktinę ir tapo „Manchester United“ treneriu, o tai privertė oranžinius viską iš esmės pradėti nuo nulio.

Galima sakyti, kad L. van Gaalo treniravimo ir taktiniai metodai apibrėžė tai, kaip rinktinė žaidė ir elgėsi 2014-aisiais.

Pavyzdžiui, pažvelkime į taktiką. Paprastai olandai didžiuojasi žaidžiantys atakuojantį futbolą 4-3-3 schemoje. L. van Gaalas to atsisakė. Pasirinkęs 5-3-2 formaciją, jis nusprendė atsisakyti kamuolio kontrole grįsto futbolo bei remtis kontraatakomis.

Olandų fanai bei žiniasklaida nenoromis susitaikė su šia neįprasta taktine permaina, tačiau tik su sąlyga, kad tai atneš geresnius rezultatus. Po Pasaulio čempionato viskas turėjo grįžti į savo vėžes. L. van Gaalą pakeitęs Guusas Hiddinkas tai lyg ir suprato bei greitai sugrąžino komandą prie senojo 4-3-3 stiliaus.

Kaip aliuzija į „totalinio futbolo“ šaknis, olandai sako, jog jiems patinka kontroliuoti rungtynes. Naudojantis savo privalumais, jų tikslas yra ilgai valdyti kamuolį bei priblokšti oponentus savo dominuojančiu, atakuojančio stiliaus futbolu.

Teoriškai tai yra gera idėja, tačiau galiausiai paaiškėjo, kad ji yra neįgyvendinama. G. Hiddinkas sumokėjo kainą už prastus rezultatus liepos mėnesį, kai buvo atleistas iš savo pareigų, o jį pakeitė asistentas Danny Blindas.

Kuo skiriasi sudėtis?

Iš pirmo žvilgsnio, Olandijos sudėtis atrodo tokia pati. Savo vertę įrodę veteranai Robinas van Persie, Arjenas Robbenas bei Wesley Sneijderis atsakingi už atakas, tuo tarpu jaunesni žaidėjai, kaip Daley Blindas, Georginio Wijnaldumas ar Memphis Depay sudaro juos palaikančių žaidėjų stuburą.

Tačiau atidesnis žvilgsnis į sudėtį rodo komplektacijos trūkius.

Pavyzdžiui gynybai trūksta patirties. Geriausias pavyzdys – „Porto“ centro gynėjas Bruno Martinsas Indi, kuris rungtynėse su Islandija gavo raudoną kortelę už kvailą pražangą dvikovoje vienas prieš vieną su Kolbeinnu Sigthorssonu. Tiek fanai, tiek žiniasklaida sutiko, kad 23-metų žaidėjo elgesys buvo neprofesionalus, galbūt dėl jo gana jauno amžiaus.

Tada yra gana skaudi tiesa, jog priekinės linijos žaidėjai savo geriausius metus jau yra palikę užnugaryje.

R. van Persie, kuris buvo rezultatyviausias „Premier“ lygos žaidėjas 2011-12 ir 2012-13 metų sezonuose, šią vasarą paliko „Manchester United“ ir persikėlė į „Fenerbahce“, W. Sneijderis jau nebesugeba pakartoti formos, kurią jis rodė 2010-ųjų Pasaulio čempionate, o A. Robbeną pastoviai kamuoja traumos.

Harmonijos trūkumas Olandijoje?

Harmonijos nebuvimas komandoje darosi akivaizdus. Kapitono raištį neseniai perėmęs A. Robbenas rinktinėje, kartu su W. Sneijderiu ir R. van Persie, yra labai gerbiamos figūros persirengimo kambaryje.

Tačiau disciplina tampa vis didesne problema. Po B. Martinso Indi raudonos kortelės prieš Islandiją, A. Robbenas savo gynėjui negailėjo karčių žodžių ir jo išvarymą pavadino „kvailu”.

Be to, yra ir problema su treneriais. G. Hiddinkas nesugebėjo motyvuoti savo žaidėjų Euro 2016 atrankos ciklui. Galbūt perėjimas iš vieno žaidimo stiliaus į kitą žaidėjams buvo per sudėtingas. Kai L. van Gaalas buvo laikomas kone autoritarine figūra, reikalaujančia disciplinos ir pagarbos iš savo žaidėjų, G. Hiddinkas buvo daug atlaidesnis treneris.

Koks yra D. Blindo treniravimo stilius, pasimatys ilguoju laikotarpiu. Tačiau dabartiniai ženklai nėra labai geri. Pagrindinis klausimas: ar žaidėjai stos už nepatyrusio ir savo vertės dar neįrodžiusio trenerio nugaros?

 

Ką apie šią situaciją galvoja olandai?

Suprantama, jog olandų fanai yra itin nusivylę. Po labai sėkmingo Pasaulio čempionato, daugelis jų laukė dar didesnės sėkmės. 2016-ųjų vasara turėjo būti vienas didelis oranžinis vakarėlis, ypač žinant, jog čempionatas vyks Olandijos kaiminystėje.

Dabar bendra nuomonė yra kad ši sudėtis sėkmės nenusipelno. Fanai yra šokiruoti dabartinių rezultatų ir jaučia, jog jų garbė yra sutepta. Žmonės, regis, mano, kad jeigu nežaidžiame gerai, tada geriau yra apskritai pasiduoti.

Olandijos spaudoje, apmaudas yra susimaišęs su pykčiu. Antraštėse žurnalistai nevengia skambių frazių. Ši rinktinė dažnai vadinama „Europos pajuokos objektu“.

Ar Olandija sugebės sugrįžti į savo ankstesnę šlovę? Jei tikėsime fanais ir žiniasklaida, atsakymas yra, kad artimiausiu metu nesugebės.

Ar situacija gali pasikeisti?

Olandijos futbolo federacija jau priėmė patį akivaizdžiausią sprendimą: atleido trenerį G. Hiddinką. Tačiau su mažai patyrusiu D. Blindu, reikalai kol kas negerėja.

Kalbant nuoširdžiai, paskutinė Olandijos situacija viską pakeisti buvo rungtynėse su Turkija. Jeigu būtų laimėję, olandai būtų įsitvirtinę trečioje grupės vietoje ir greičiausiai patekę į atkrintamas varžybas.

Tačiau pralaimėjus, jie turi tik vieną šansą: laimėti rungtynes prieš Kazachstaną išvykoje bei Čekiją namuose ir tikėtis, kad turkai pralaimės vieną susitikimą iš savųjų – arba prieš Čekiją išvykoje, arba Islandiją namuose. Kitais žodžiais – situacija jau nebėra olandų rankose.

Net tuo atveju, jei pavyktų užimti trečią vietą, olandams dar tektų žaisti atkrintamąsias rungtynes. Žinant tragišką dabartinę komandos formą, nedaug žmonių mano, kad jiems tai pavyks.

Elko Born, "BBC Sport"