Kovoje prieš sukčiavimą sporte Lietuvai talkins užsienio teisėsaugos patirtis

Manipuliacijos rungtynių rezultatais - visų sporto šakų problema, o neteisėtos veiklos užkardymui būtinas teisės aktų patobulinimas ir išankstinė teisėsaugos prevencija. Tokius aspektus akcentavo pirmadienį startavusio iki šiol didžiausio Lietuvoje vykusio seminaro apie sporto korupcijos prevenciją dalyviai.

Lietuvos futbolo federacijos (LFF) iniciatyva kartu su  Europos futbolo asociacijų sąjungos  (UEFA) parama kovo 30 - balandžio 1 dienomis surengtame seminare dalyvavo teisėsaugos pareigūnai iš Europol (Europos sąjungos kriminalinės žvalgybos agentūra) bei Lietuvos, Latvijos ir Estijos, taip pat Kūno kultūros ir sporto departamento, Vidaus reikalų ministerijos, Lošimų priežiūros tarnybos atstovai.

Įvairių įstaigų specialistai seminare keitėsi turima patirtimi su kolegomis, gavo informacijos iš gausesnę patirtį turinčių užsienio kolegų, kurie pateikė ne tik teorinių žinių, bet ir praktinių tyrimo pavyzdžių kovojant su nesąžiningais veiksmais sporte.

„Šiuolaikiniame sporte tai yra viena iš opiausių problemų, todėl nutarėme surengti seminarą, kuriame būtų galima ne tik pasimokyti, bet ir apsikeisti praktine informacija su užsienio kolegomis. Siekiame kuo glaudžiau dirbti kartu tiek su teisėsauga, tiek su kitomis valstybinėmis instutucijomis", - sakė LFF generalinis direktorius Edvinas Eimontas.

UEFA Sąžiningo žaidimo pareigūnas Ursas Kluseris džiaugėsi, kad Lietuvoje kovojant su nesąžiningu žaidimu žengiama pirmyn. „Dirbame su LFF jau ne vienerius metus ir žinome, kad federacija turi programą ne tik prevencijai, tačiau ir ir šviečiamąja kryptimi. Džiugu, kad čia susirinko ne tik sporto atstovai, bet ir teisėsaugos pareigūnai, - kalbėjo UEFA Sąžiningo žaidimo pareigūnas Ursas Kluseris - Tai svarbu ne tik futbolui, bet ir padės visam Lietuvos sportui kovojant prieš nesąžiningą žaidimą.  Tai globali problema, nes pasaulyje sporto lažybose cirkuliuoja didžiuliai pinigai."

Europolo atstovas italas Sergio D'Orsi atkreipė dėmesį, jog korupcija sporte neturi būti vien federacijų galvos skausmas: „Ši problema turi būti sprendžiama bendromis jėgomis, todėl ypač svarbu yra susitelkti. Europolas neketina likti nuošalėje ir kovos kartu petis į petį. Sutartos rungtynės turi būti matomos ir suprantamos visuomenei kaip organizuoto nusikalstamumo reiškinys."

Seminaro dalyviai akcentavo, jog norint efektyviai kovoti su manipuliavimu rezultatais svarbu tobulinti įstatyminę bazę. „Europoje ne visur įstatymuose numatyta baudžiamoji atsakomybė už tokią veiklą. Lietuva yra tarp šalių, kuri pasirašę Europos tarybos konvenciją prieš nesąžiningą žaidimą, tačiau dabar reikia ją įgyvendinti ir tai įtvirtinti įstatymų pagrindais", - teigė U. Kluseris.

Jam antrino Lietuvos policijos generalinio komisaro pavaduotojas Edvardas Šileris: „Sukčiavimas sporte yra latentinis nuskaltimas, t.y. jame gali nebūti skundo ar pareiškimo ir nukentėjusių. LFF vykdo prevenciją pagal turimas administracines galimybes, tačiau mums būtina surinkti konkrečius įrodymus. Tam reikalinga taikyti kriminalinę žvalgybą ir rinkti duomenis iš anksto. Užsienio patirtis parodė, kad tokiu atveju daug realiau nustatyti nusikalstamas veikas. Pakeitus teisės aktus, pagal turimas ikiteisminio tyrimo medžiagas būtų galima pateikti kaltinimus ir siekti nubausti nusikalstamos veiklos dalyvius."

Pasak E. Eimonto, savo ruožtu LFF naudojasi turimomis priemonėmis ir siekia suformuoti naują praktiką, kuri būtų naudinga ne tik Lietuvoje, bet ir kitoms užsienio federacijoms. „Šiuo metu neturime galimybių patys surinkti tiek įrodymų, kurių užtektų norint įrodyti baudžiamąją atsakomybę. Tai pirmiausia policijos veiklos sritis. Tačiau pradėjome naudoti sportines sankcijas. Kartu su UEFA ieškome naujų būdų, gaunama vis tikslesnės informacijos, bendradarbiaujame su lažybų stebėsenos bendrove „Sportradar". Tai įmonė, kuri jau turi daug patirties ir modernias sistemas analizei", - aiškino LFF generalinis direktorius.

Siekiant užkirsti kelią investuotojams ar futbolininkams, kurie savo nesąžiningais veiksmais galėtų padaryti žalą, praėjusiais metais priimtos LFF taisyklės dėl dalyvavimo futbolo klubo valdyme, o vasario mėnesį - dėl žaidėjų registracijos. Prieš naująjį A lygos sezoną pritaikytos prevencinės priemonės.

Tiriamąją  veiklą dėl sutartinių varžybų LFF Tyrimų komitetas bei prie jo įsteigta futbolo ekspertų grupė. Prevencijos tikslais LFF keičiasi informacija su Lošimų priežiūros tarnyba, UEFA, „Sportradar" ir kitomis institucijomis.

<iframe width="500" height="323" src="https://www.youtube.com/embed/FH2nduQ4auo" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

    Komentarų kol kas nėra...

    Komentarų kol kas nėra...

    Komentarų kol kas nėra...