„Turi būti šiek tiek pamišęs, kad dirbtum tokį darbą“, - pokalbio su UEFA.com portalu sakė lietuviškuoju Andre Villas-Boasu publikacijoje pavadintas Valdas Dambrauskas, kuris būdamas vos 39-erių prisijungė prie Vilniaus „Žalgirio“ ir Lietuvos turnyruose iškovojo auksinį dublį.
Futbolo pasaulyje šis treneris yra tarsi išimtis. Jis niekada nežaidė futbolo profesionaliai, tačiau tapo pagrindiniu stipriausios šalies komandos vedliu į pergales. Tai jis padarė būdamas labai ankstyvame savo karjeros etape, o tai yra tik vienas iš kelių dalykų, siejančių jį su garsiuoju treneriu Andre Villas-Boasu.
V. Dambrauskas yra vos aštuoniais mėnesiais vyresnis už portugalą. Abu jie puikiai analizuoja žaidimą, o savo amato mokėsi Jungtinėje Karalystėje, kur ir pradėjo savo kelią į profesionalų futbolą. Po studijų abu strategai sugrįžo į savo gimtąsias šalis, kur iškart ėmė dirbti pajėgiausiuose klubuose. Iš pradžių jie vadovavo jaunimo ekipoms, vėliau tapo vyriausiųjų trenerių asistentais, iš kurių šešėlio teko išlįsti gana netikėtai, o tai nesutrukdė sėkmingai pasirodyti vietiniuose čempionatuose.
Tačiau tarp šių dviejų žmonių yra ir esminis skirtumas. Pakruojyje gimęs lietuvis vienu metu atstovavo gimtojo miestelio „Kruojos“ mėgėjų (tuo metu) komandai. V. Dambrauskas taip pat neturėjo tokių mokytojų kaip legendinis anglų futbolininkas Bobby Robsonas, kuris prisidėjo formuojant A. Villas-Boaso karjerą.
„Tiesa, kad Jose Mourinho ir Andre Villas-Boasas man tapo pavyzdžiais kaip siekti savo tikslo, tačiau dažniausiai neįmanoma atkartoti savo idealų sėkmės. Abu jie turėjo tokius žmones, kurie jiems padėjo jų karjeros pradžioje, o mano kelias buvo labiau vingiuotas“, - sakė V. Dambrauskas.
Po ilgų kelionių po Norvegiją ir Rusiją beieškant įvairių darbų, lietuvis nusprendė mokytis futbolo trenerio amato Londone, Anglijoje. Vėliau jis dirbo vaikų vasaros stovyklose, sėmėsi patirties tokių klubų, kaip „Manchester United“, „Fulham“ ar „Brentford“ jaunimo akademijose, treniravo Londono mėgėjų ekipą „Tigers“.
„Negaliu sakyti, kad mano kelias buvo sunkus. Pats pasirinkau šią profesiją, todėl šis žodis būtų neteisingas. Žinoma, būtų buvę paprasčiau pinigus uždirbti kitur, tačiau tada nieko neišmokčiau. Buvo ir sunkumų, nes šios profesijos pradėjau mokytis pakankamai vėlai, o tuo pačiu metu dar ir šeima turėjau rūpintis“, - sakė V. Dambrauskas.
„Žalgirio“ strategas yra novatoriškų darbo su komanda metodų gerbėjas, o šiam dalykui jis skyrė nemažą savo studijų dalį. Lietuvis atskleidė, kad žavisi tokiais treneriais, kaip Marcelo Bielsa, Josepas Guardiola, Arsene‘as Wengeras, taip pat krepšinio legenda Philu Jacksonu ir amerikietiško futbolo treneriu Tony Dungy‘u. V. Dambrauskas taip pat mėgsta šachmatus, o prieš porą metų netgi dalyvavo greitųjų šachmatų turnyre.
Stiprus postūmis stratego karjeroje buvo paskyrimas vyriausiuoju Lietuvos U-18 jaunimo rinktinės treneriu.
„Turi būti šiek tiek pamišęs, kad sutiktum dirbti treneriu tokiame jauname amžiuje. Bet net jeigu niekada nesportavai profesionaliai, turi būti pasirengęs rizikuoti“, - atviravo žalgirietis.
2011-aisiais V. Dambrauskas buvo pastebėtas tuometinio triskart Lietuvos čempiono Panevėžio „Ekrano“. Treneris sutiko vadovauti komandos jaunimo ekipai, taip pat tapo Valdo Urbono asistentu, kuris su klubu iškovojo dar du Lietuvos čempionų titulus: „Belieka padėkoti V. Urbonui, kad mane pasikvietė į komandą. Aš iš jo išmokau labai daug, o rungtynės su „Anderlecht“ ir Bukarešto „Steaua“ buvo tiesiog nepamirštamos“.
2014 metų pradžioje V. Dambrauskas pakeitė V. Urboną ir tapo vyriausiuoju „Ekrano“ treneriu, tačiau klubas ir toliau buvo krečiamas finansinių bėdų.
Strategas turėjo pasikliauti daugiausia jaunais žaidėjais arba nežinomais legionieriais, tačiau vis tiek sugebėjo finišuoti turnyro lentelės viduryje. Tų pačių metų gruodį, daugelio nuostabai, V. Dambrauskas buvo paskirtas ką tik čempionu tapusio Vilniaus „Žalgirio“ vyriausiuoju treneriu.
„Tai buvo rizikingas žingsnis. Galėjau stipriai nudegti, nes neturėjau daug patirties kaip vyriausiasis treneris, tačiau ir klubo laukė nemažai iššūkių. Neturėjau ko bijoti, nes stresinėse situacijose sugebu susikaupti ir jų metu labai daug visko išmokti. Praėjusiais metais išmokau, kad kiekvienas pralaimėjimas klubui yra tarsi tragedija, todėl kiekvieną akimirką turiu galvoti tik apie teigiamą rezultatą“, - pasakojo V. Dambrauskas.
Nors „Žalgiris“, vedamas naujo trenerio, parodė gerus rezultatus ir iškovojo auksinį dublį, kai kurie kritikai išlieka skeptiški. Visgi, strategas į kritikos strėles dėmesio nekreipia.
„Suprantu, kad laimėti titulus su stipriausia šalies komanda gali būti lengviau nei su jaunimo ekipa, tačiau ir tai yra iššūkis. Mūsų surinkti 94 taškai tapo vienu geriausių ar net geriausiu rezultatu Lietuvos futbolo istorijoje. Ką mes galime padaryti geriau šiemet? Galbūt nepralaimėti nė vienų rungtynių. Juk tai yra įmanoma“, - sakė „Žalgirio“ treneris.
Visgi, pagrindine klubo svajone lieka UEFA Čempionų lyga, kurioje jau antrus metus iš eilės komanda krito antrajame atrankos etape. 2015/16 metų sezone žalgiriečiams teko Švedijos čempionų „Malmo“ iššūkis, kurie pelnė vos vieną įvartį, o ir jį – rikošeto pagalba.
„Nemanau, kad mes buvome stipresni už varžovus, tiesiog gavome labai vertingų pamokų. Esu optimistas ir tikiu, kad vieną dieną mes praversime grupių etapo duris. Kiekvienais metais į šį turnyrą patenka tokios komandos, kurioms pajėgumu mes tikrai nenusileidžiame. Noriu pakeisti savo žaidėjų mąstymą į tokį, kad mes esame pasiruošę laimėti prieš bet kokį varžovą, kad ir koks jis būtų turtingas ar grėsmingas. Borisovo BATE ar Zargrebo „Dinamo“ yra puikūs pavyzdžiai“, - pasakojo V. Dambrauskas.
Vienas iš „Žalgirio“ stratego filosofijos fanų yra Lietuvos futbolo legenda ir buvęs Vilniaus klubo kapitonas Deividas Šemberas: „Sakyti, kad su „Žalgiriu“ Lietuvos čempionatą galėtų laimėti bet kas, būtų labai neteisinga. Jo darbas ir profesionalumas atsižvelgiant į kiekvieną smulkmeną įrodo, kad jis yra vertas būti šios komandos vedliu. Valdas turi labai didelį potencialą ir aš labai džiaugiuosi turėjęs progą su juo dirbti. Tikiuosi, kad jis pasieks daug ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje“.
Bet ar Europos užkariavimas įeina į V. Dambrausko planus?
„Dabar visas savo mintis esu sutelkęs pasiruošimui naujam sezonui, nes mes ir vėl norime triumfuoti visuose vietinių turnyrų frontuose. Jeigu kalbame apie ilgalaikę perspektyvą, tada taip, tokią ambiciją tikrai turiu. Galbūt, iškovojęs pakankamai titulų savoje šalyje, atkreipsiu kitų dėmesį. Ne veltui yra posakis, kad blogas tas kareivis, kuris nesvajoja tapti generolu“, - pokalbį užbaigė „Žalgirio“ strategas.
V.Januška, uefa.com