Lietuvos futbolo sezono abėcėlė
Lietuvos futbolo sezono uždanga šiemet nusileido šiek tiek anksčiau negu pernai. Gruodžio mėnesį komandoms rungtyniauti neteko, paskutinis A lygos turas sužaistas paskutinį lapkričio savaitgalį.
 
Vargu ar šį sezoną galima laikyti labai nusisekusiu, skandalų buvo daugiau nei visada. 2015-aisiais jie lydėjo kone kiekvieną Lietuvos rinktinės mačą, o A lygoje užvirė rimta kova dėl sutartų rungtynių. Rimti įtarimai pareikšti Pakruojo „Kruojai“ ir „Klaipėdos granitui“. Abu jie sezono nebaigė. „Kruoja“ pati
pasitraukė, klaipėdiečiai iš A lygos išvyti.

Jau trečią kartą iš eilės šalies čempionu tapo Vilniaus „Žalgiris“, jis dar kartą laimėjo Lietuvos futbolo federacijos (LFF) taurę.
 
Antrą vietą, nemažai atsilikę nuo „Žalgirio“, bet gerokai lenkdami kitus varžovus, laimėjo „Trakai“, treti – Klaipėdos „Atlanto“ futbolininkai, kam atiteks bronza, išsprendę per paskutinio turo rungtynes su pagrindine savo konkurente Marijampolės „Sūduva“.
 
Laikraštis „Sportas“ parengė 2015-ųjų Lietuvos futbolo sezono abėcėlę. Ji sudėliota dar prieš teisėsaugos pareigūnų vizitą į LFF ir triukšmingai prasidėjusią federacijos prezidento rinkimų kampaniją.
 
Atranka. Lietuvos rinktinė 2015 m. sužaidė šešerias Europos čempionato atrankos rungtynes. Per jas nugalėjo tik San Mariną – 2:1, sužaidė lygiąsias su Slovėnija 1:1 ir pralaimėjo keturis kartus: Anglijai 0:4 ir 0:3, Šveicarijai 1:2, Estijai 0:1. Iš viso per dvejų metų atrankos ciklą lietuviai surinko 10 taškų ir užėmė grupėje penktąją vietą, į priekį praleidę Angliją, Šveicariją, Slovėniją bei Estiją ir aplenkę tik San Mariną.
 
Baudiniai. 11 m baudinių šiemet A lygoje skirta 50. 42 iš jų pavirto įvarčiais, 8 – ne.
 
Capela. Portugalas Rui Capela – vienas iš kelių šį sezoną „Kruoją“ treniravusių trenerių. Jis išsiskyrė tuo, kad vadovavo komandai iš tribūnos. Mat LFF neįtiko R. Capelos trenerio licencija, gauta Paragvajuje. Tiesa, po dvejų rungtynių R. Capela turėjo atsisveikinti su „Kruoja“ klubo vadovų sprendimu.
 
Čempionai. Trečią kartą iš eilės čempionu tapo „Žalgiris“. Naujo trenerio Valdo Dambrausko vadovaujami „Žalgirio“ futbolininkai A lygą laimėjo be didelio vargo. 
 
Diskvalifikacijos. Per 2015-uosius už nesąžiningą žaidimą LFF įvairiems terminams diskvalifikavo net 29 žaidėjus: 7 – „Šiaulių“, 8 – „Klaipėdos granito“, 14 – „Kruojos“. Taip pat pastarojo klubo trenerį portugalą Divaldo Alvesą. Pateikus apeliacijas daugeliui futbolininkų bausmės buvo sušvelnintos, keli išteisinti. „Kruoja“, pareiškusi, kad vyksta „raganų medžioklė“, pasitraukė iš A lygos rugpjūtį. Lapkritį prieš sezono pabaigą iš lygos išmesta „Klaipėdos granito“ komanda. 
 
Eboagwu. „Kruojos“ legionierius nigerietis Etuwe Prince’as Eboagwu sužaidė tik vienerias A lygos rungtynes. Ir sugebėjo gauti trijų mėnesių diskvalifikaciją, įtarus garbingo žaidimo principų laužymu.
 
Sirgaliai. A lygoje aktyvių sirgalių grupių sumažėjo, nes joje liko tik keturios iš dešimties komandų, kurios tokias turi. Didžiausias skandalas, susijęs su sirgaliais, – muštynės per Lietuvos ir Anglijos rinktinių mačą, kai anglai bandė įsiveržti į aktyviausią lietuvių sektorių. Tuo metu stadione policijos nebuvo.
 
Geriausieji. Geriausiu Lietuvos futbolininku išrinktas šalies rinktinės ir Danijos „Aalborg“ puolėjas Lukas Spalvis. Geriausias A lygos futbolininkas – Marijampolės „Sūduvos“ puolėjas Tomas Radzinevičius. Geriausias jaunasis futbolininkas – „Trakų“ puolėjas, turintis Rusijos ir Armėnijos pilietybes, Davidas Aršakianas. Geriausias treneris – „Trakų“ strategas Valdas Urbonas. Geriausia Lietuvos futbolininkė – Vestina Neverdauskaitė iš Šiaulių „Gintros-Universiteto“.
 
Herojus. Veikiausiai metų herojumi galima pavadinti buvusį Lietuvos rinktinės kapitoną, dabar Danijoje dirbantį trenerį Aurelijų Skarbalių. Kad ir ko iš futbolo bendruomenės paklaustum, kiekvienas jį mini geru žodžiu. A. Skarbalius pradėjo bendradarbiauti su Utenos ir Kauno vaikų treneriais. Dalindamasis savo patirtimi, Danijos trenerių darbo metodika, parengė jiems darbo programą. Kopenhagos „Brondby“ devyniolikmečių treneris surengė ne vieną seminarą Lietuvos kolegoms ir sulaukė nemažo susidomėjimo. Netruko A. Skarbalių pastebėti ir LFF, paskyrusi jį savo techninio skyriaus konsultantu.
 
Įvarčiai. A lygos čempionate įmuštas 531 įvartis. Nors oficialioje statistikoje suskaičiuojami 573. 42 įvarčiai „įmušti“ LFF kabinetuose – pašalintųjų „Kruojos“ ir „Klaipėdos granito“ varžovams už neįvykusias rungtynes su jais, priskaičiuojant rezultatą 3:0. Daugiausia įvarčių įmušė čempionas Vilniaus „Žalgiris“ – 98 (oficialiai 104).
 
Jaunimas. Dar prasčiau negu nacionalinė rinktinė žaidė Lietuvos „U-21“ komanda. Jau žiemą ji įsigudrino pralaimėti ne tik latviams ir estams, bet ir tadžikams „Sandraugos“ turnyre Rusijoje. O Europos čempionato atrankines pradėjo pralaimėjimu Andorai. Per šiuos metus Lietuvos jaunimas sugebėjo pralaimėti šešis atrankos susitikimus (Andorai 0:1, Slovėnijai 0:3, Serbijai 0:5 ir 0:2, Airijai 0:3 ir Italijai 0:2) ir laimėti vieną (namie prieš airius 3:1). Po pirmųjų atrankos rungtynių atsistatydino komandos strategas Arminas Narbekovas ir visas jo štabas. Jį pakeitė Antanas Vingilys.
 
Kortelės. Per A lygos pirmenybes parodyta 530 geltonų ir 25 raudonos kortelės. Nedrausmingiausia komanda – „Klaipėdos granitas“, jo žaidėjai surinko 66 geltonas ir 4 raudonas korteles. Drausmingiausia – „Trakai“ (40 geltonų ir 2 raudonos kortelės). Įdomu, kad pernai „Trakai“ buvo nedrausmingiausia komanda. Nedrausmingiausi lygos futbolininkai – Dmitrijus Šiškinas iš „Klaipėdos granito“ (8 geltonos ir 1 raudona kortelė) ir Vilniaus „Žalgirio“ baltarusis Jurijus Kendyšas (9 geltonos kortelės).
 
Lankomumas. Oficialiai per vienerias A lygos rungtynes stadione vidutiniškai apsilankė 508 žiūrovai. Tačiau Lietuvoje lankomumo statistikos patikimumas labai žemas dėl skaičiavimo ypatybių, t. y. dėl to, kad jie užrašomi iš akies.
 
Moterys. Moterų pirmenybių čempionėmis jau 13 kartą iš eilės (iš viso 15 kartų) tapo Šiaulių „Gintra-Universitetas“. Antrą vietą užėmė Kauno „LSU-Žara“, trečią – Vilniaus MFA „Žalgiris“. Lietuvos moterų rinktinė žaidė trejas Europos čempionato atrankos rungtynes. Ji 0:2 pralaimėjo moldavėms, 2:0 įveikė liuksemburgietes, lygiosiomis 1:1 sužaidė su latvėmis ir atrankos grupėje užėmė trečiąją vietą. Estijoje lietuvės iškovojo Baltijos moterų futbolo taurę, 3:0 sutriuškinusios latves ir sužaidusios lygiosiomis 1:1 su estėmis.
Naujokai. A lygos naujokės buvo trys komandos: Kauno „Spyris“, „Stumbras“ ir „Utenis“. Į lyderių ketvertuko reikalus iš jų bandė įsikišti nebent „Spyris“, jis kurį laiką turnyro lentelėje lenkė „Sūduvą“. Galutiniame sąraše visi naujokai išsirikiavo vieni po kitų: „Spyris“ (5), „Utenis“ (6), „Stumbras“ (7).
 
Orai. Orai šį kartą komandoms trukdė tik pirmąją sezono pusę. Pavasaris buvo vėlyvas, tad sezono pradžioje ilgai teko žaisti žiemos sąlygomis. Nors pirmenybės ir šiemet baigėsi neanksti, lapkritis buvo labai šiltas. Atrodė, kad komandos dar ramiai galėtų rungtis ir gruodį. Galbūt išskyrus vieną išimtį, kai paskutines priešų „Utenio“ ir Kauno „Spyrio“ rungtynes Visagine, kur turėjo įvykti šis mačas, prisnigo tiek, kad Utenos klubo administracijos darbuotojai valė stadiono aikštę net šešias valandas.
 
Pusfinalis. Į LFF taurės turnyro pusfinalį pateko keturios A komandos: Vilniaus „Žalgiris“, „Trakai“, Marijampolės „Sūduva“ ir Kauno „Stumbras“. Dvi šių komandų jau čempionate įgavo teisę žaisti Europos taurių turnyruose, kaip ir Klaipėdos „Atlantas“. Taurės turnyre kitąmet išaiškės, kam atiteks ketvirtasis bilietas į Europą. Kauniečiams jis atiteks, tik jei „Stumbras“ laimės taurę. Bet kuriuo kitu atveju Europos lygos atrankoje žais „Sūduva“.
 
Rezultatyviausieji. Rezultatyviausias A lygoje – „Sūduvos“ puolėjas Tomas Radzinevičius (28 įvarčiai). Trimis įvarčiais nuo jo atsiliko Davidas Aršakianas. Moterų pirmenybėse rezultatyviausia tapo Sonataa Vanagaitė iš Šiaulių „Gintros-Universiteto“ (24 įvarčiai).
 
Skandalai. 2015-iaisias skandalų Lietuvos futbolo arenoje buvo sočiai. Kone kiekvienos šalies rinktinės rungtynės virsdavo skandalu, o didžiausi jų kilo rudenį. Po vienintelės lietuvių pergalės (2:1 prieš San Mariną) atrodė, kad ilgam susipyko rinktinės aistruoliai ir žaidėjai. Per rungtynes tribūnos skandavo įžeidžiančias skanduotes, o futbolininkai gerbėjams per interviu po rungtynių atsakė ženklais. Po rungtynių su Anglija žaidėjai atsisakė bendrauti su žurnalistais. A lygoje skandalai daugiausia lydėjo Pakruojo „Kruoją“, dėl įtarimų sutartomis rungtynėmis –„Klaipėdos granitą“. Bet didžiausi skandalai kilo komandoms pasitraukus iš Lietuvos pirmenybių („Kruoja“ pati, o „Klaipėdos-granitą“ išmetė LFF). Komandų taškai anuliuoti nebuvo. Tai sukėlė „Atlanto“, tikėjusio, kad tokiu atveju pagal LFF įstatus turės naudos tarpusavio konkurencijoje su Marijampolės „Sūduva“, pasipiktinimą. Viskas baigėsi parankiai „Sūduvai“, tačiau pastaroji nepajėgė iškovoti medalių, prie jų prileidusi „Atlantą“.
 
Šemberas. Vienas daugiausiai pasiekusių Lietuvos futbolininkų Deividas Šemberas baigė karjerą. Po savaitės jau buvo paskelbta, kad jis – Lietuvos futbolo klubų asociacijos A lygos prezidentas.
 
Treneriai. Daugelis komandų trenerių išdirbo su jomis visą sezoną. Nesikeitė „Žalgirio“, „Trakų“, „Atlanto“, „Sūduvos“, „Spyrio“, „Utenio“, „Stumbro“ ir „Klaipėdos granito“ strategai. „Šiauliuose“ sezoną pradėjusį Tomą Ražanauską pakeitė Deividas Kančelskis. Užtat „Kruojoje“ nuo 2015-ųjų pradžios iki rugpjūčio pabaigos (kai klubas pasitraukė iš Lietuvos pirmenybių) dirbo net 5 vyriausieji treneriai, 4 iš jų užsieniečiai.
 
UEFA turnyrai. Vilniaus „Žalgiris“ vėl nesugebėjo pereiti pirmojo Čempionų lygos atrankos rato ir įmušti įvarčio šiame turnyre, 0:0 ir 0:1 nusileidęs Švedijos čempionui „Malmö“. Iš visų Europos taurėse dalyvavusių Lietuvos komandų tik vienintelė „Trakų“ sugebėjo eliminuoti vieną varžovą. Jie sutriuškino Farerų Salų Torshauno HB 3:0 ir 4:1. Antrajame Europos lygos atrankos etape Trakai Limasolyje 0:4 nusileido vietos „Apollon“, o namie su šia komanda sužaidė 0:0. Šalies vicečempionė „Kruoja“ 0:1 ir 0:8 nusileido Balstogės „Jagiellonia“ (Lenkija), o Klaipėdos „Atlantas“ 0:2 ir 1:3 pralaimėjo Stara Zagoros „Beroje“ (Bulgarija).
 
Vartininkas. „Atlanto“ vartininkas Mindaugas Malinauskas pelnė išlyginamąjį įvartį, kai Kaune jo komanda 0:1 atsiliko nuo „Spyrio“. Rungtynių pabaigoje, klaipėdiečiams keliant kampinį, jis nuskubėjo į varžovų baudos aikštelę ir galva taikliai įmušė.
 
Zubas. Didelio populiarumo nesulaukęs Lietuvos rinktinės vyriausiasis treneris Igoris Pankratjevas iš karto po pralaimėjimo Anglijai 0:3 per paskutines atrankos rungtynes pareiškė pasitraukiąs iš komandos. Nuo tada pradėjo sklisti gandas, kad jį turėtų pakeisti 2012–2014 m. su „Žalgiriu“ dirbęs ir gerą vardą Lietuvoje įgijęs lenkas Marekas Zubas. Iš tiesų M. Zubas šiuo klausimu buvo ne kartą susitikęs su LFF valdžia, tačiau galiausiai pareiškė neturįs laiko laukti, kol lietuviai nuspręs. Tiesa, lietuviai ilgai nelaukė ir LFF trenerių taryba nutarė patikėti rinktinės vairą Edgarui Jankauskui. Naujajam treneriui teks ruošti Lietuvos rinktinę kovoms su Anglija, Slovakija, Škotija, Slovėnija ir Malta, su jomis ji varžysis 2018 m. pasaulio čempionato atrankoje.
 
„Žalgiriai“. Atskiras skandalas 2015-aisiais įsiplieskė tarp Vilniaus „Žalgirio“ ir Kauno „Spyrio“ klubų. Kauniečiai susijungė su žymiuoju krepšinio „Žalgirio“ klubu ir nutarė pakeisti pavadinimą. Vilniaus „Žalgiriui“ tai nepatiko. LFF uždraudė Kauno futbolininkams keisti pavadinimą. Vilniaus ir Kauno „Žalgiriai“ aiškinasi teisme.

I.Butautas, sportas.info