Vienas garsus futbolo komentatorius mėgsta sakyti, kad viščiukus reikia skaičiuoti pavasarį. Kadangi lauke jau 15 laipsnių šilumos, o iki „Premier“ lygos sezono pabaigos daugumai ekipų liko vos septynerios rungtynės, imkim ir paskaičiuokim. Diena prieš itin daug galintį nulemti Mančesterio derbį – tam puikus metas. Be to, kitame ture susikaus ir čempionate pirmaujantys sostinės klubai „Chelsea“ bei „Arsenal“.
Taurės likimas
Su liūdesiu tenka pripažinti, jog kova dėl nugalėtojų titulo šį sezoną atrodo mažiausiai įdomi, nes „Chelsea“, pirmosiose rungtynėse 3-1 nugalėjęs „Burnley“, pirmąją vietą užima absoliučiai visą sezoną. Ar galima abejoti Jose Mourinho vadovaujamos komandos triumfu lygoje, jeigu „mėlynieji“ pirmąjį pralaimėjimą patyrė tik 15-ajame ture, o iki jo buvo iškovoję 11 pergalių ir triskart sužaidę lygiosiomis? Veikiausiai ne.
Vis dėlto, „Premier“ lygos sezonas tęsiasi šiek tiek ilgiau. Naujųjų metų dieną patirta antroji nesėkmė rezultatu 5-3 prieš Londono „Tottenham“, keli blankūs pasirodymai prieš autsaiderius bei kovo 11-ąją įvykęs atsisveikinimas su UEFA Čempionų lyga „aristokratų“ galia privertė kiek suabejoti. Tačiau galime abejoti, kol atsibos, nes praėjusio sezono čempionas „Manchester City“, kurį futbolo ekspertai vadino vieninteliu dar galinčiu mesti iššūkį „Chelsea“, 2015-aisiais pradėjo rungtyniauti dar labiau banguotai ir per 12 rungtynių iškovojo vos 18 taškų.
„Miestiečių“ kova dėl čempionų taurės jau nebeatrodo reali, bet gana netikėtai pergales vieną po kitos skinti pradėjo ir šiek tiek intrigos sugrąžino sezono pradžioje visų nurašytas „Arsenal“. Atrodo, jog „kanonieriai“ ir toliau laikosi tradicijų vieną kampanijos dalį būti galingiausia komanda šalyje, o kitą – kaip lygūs su lygiais kovoti prieš autsaiderius. Praėjusį sezoną Arsene‘o Wengero auklėtiniai dominavo pirmojoje sezono pusėje, o šįkart, turbūt, kad būtų įdomiau, aukštesnę pavarą įjungė Naujųjų metų išvakarėse. Po to, kai sausio 1-ąją pralaimėjo Southamptone, „Arsenal“ per 11 rungtynių patyrė vos vieną nesėkmę ir iškovojo 10 pergalių. Tai atitinka 30 taškų iš 33 galimų.
Pagrindinis klausimas yra tas, ar „kanonieriai“ visgi sugebės išlaikyti puikią formą dar pusantro mėnesio. Net jeigu jiems ir pavyks nugalėti visus žemesnę poziciją užimančius varžovus, itin daug lems lygos lyderių žaidimas, kurie yra priekyje 7 taškais bei turi vieną mačą atsargoje. Nevertėtų užmiršti, jog „Arsenal“ futbolininkų dar laukia kovos FA taurėje, kuomet „Chelsea“ futbolininkai galės ilsėtis, o Jose Mourinho kurti jį nuolat garsinančias taktikas. Vienintelis scenarijus, kada galėtume pamatyti Londono komandą į viršų po daugiau nei 10 metų keliančią taurę, yra toks: „Arsenal“ susirenka bent 16 iš 18 galimų taškų per likusias rungtynes prieš kitus klubus ir po dviejų savaičių nugali „arisokratus“, kurie savo ruožtu po patirto pralaimėjimo ima jausti spaudimą bei klupti prieš vidutiniokus.
Visa tai skamba ne itin realistiškai, ypač turint omenyje, jog pastaraisiais metais psichologinių bėdų turinčia komanda ir buvo galima vadinti būtent „kanonierius“. Iš kitos pusės, lygiai taip pat neįtikėtinai atrodė „Manchester City“ triumfas 2012-aisiais. Nors „Chelsea“ net pastaruoju metu demonstruodamas ne patį kokybiškiausią futbolą išlieka neabejotinu favoritu, pranašaujant titulo likimą aišku tik tai, kad labiausiai intriguojantis laikotarpis dar prieš akis.
UEFA Čempionų lyga
Prognozuojant pirmojo „Premier“ lygos ketverto sudėtį prieš sezoną buvo įdomu, ar jame sugebės išsilaikyti Luiso Suarezo netekęs „Liverpool“ bei ar į Čempionų lygą pavyks sugrįžti vasarą stipriai išlaidavusiam „Manchester United“. Nepaisant to, jog „raudonieji velniai“ praėjusį savaitgalį aplenkė kitą Mančesterio komandą bei pakilo į trečiąją vietą, jie iki šiol dar nebuvo paminėti, nes dėl nugalėtojų taurės iš tiesų šį sezoną ir nekovojo.
Pirmieji ketvertuko kontūrai ėmė ryškėti „Premier“ lygai tik įsibėgėjus. Tuomet jokių abejonių nekėlė „Chelsea“ ir „Man City“ pajėgumas, taip pat daugelį gerokai nustebino „Southampton“ vienuolikės žaidimas bei ambicijos išlaikyti puikią formą iki pat gegužės. Žinoma, nors ir banguojantis, taip pat tarp stipriausiųjų laikėsi „Man United“. Tuo tarpu „Arsenal“, „Liverpool“, „Tottenham“ bei pernai penktąją vietą užėmusio Liverpulio „Everton“ perspektyvos rodėsi miglotos.
Tačiau tuo futbolas ir žavi. Jeigu dar gruodį „Man City“ laikytas tokiu pat grėsmingu, kaip ir lygos lyderiai, o Arsene‘as Wengeras kartu su „Liverpool“ vairininku Brendanu Rodgersu buvo bene kiekvieną savaitgalį sirgalių atleidinėjami iš darbo, tai šiandien turnyrinė lentelė atrodo visiškai kitaip. „Arsenal“ ambicijos užaugo net iki pirmosios vietos, priešingai, negu „miestiečių“ stratego Manuelio Pellegrini, kuris jau ne kartą buvo pareiškęs, jog kova dėl čempionų vardo yra pralaimėta. Čilietis dabar priverstas kreipti dėmesį į kovą dėl medalių ar net ketvirtosios vietos, nes 7 taškais atsiliekantys „Tottenham“ bei „Liverpool“ kausis iš paskutiniųjų.
Žinoma, negalima be papildomo dėmesio palikti ir taip dažnai šiemet aptarinėjamo populiariausio pasaulio klubo „Man United“. Reikia sutikti, jog net itin nestabilų bei dažnai akiai nepatrauklų žaidimą demonstruojantys „velniai“ grįžti į Čempionų lygą nusipelno. „West Ham“ treneris Samas Allardyce‘as šią komandą yra pavadinęs „Aukštų perdavimų United“, bet užimama vieta lentelėje kalba pati už save. Priežasčių kitaip manyti būtų galima nebent tada, jei teisėjo karjeros nebūtų baigęs Howardas Webbas.
Susumavus visus šio sezono ekipų pasirodymus, panašu, kad Čempionų lygoje kartu su „Chelsea“ ir „Arsenal“ turėtume išvysti Mančesterio duetą. Žvelgiant į kitas tikrai gerai žaidžiančias komandas, galima įvardinti po vieną pagrindinį jų trūkumą, kuris veikiausiai ir lėmė tai, jog jos liks už Čempionų lygos borto. „Liverpool“, žinoma, itin trūksta praėjusio sezono vedlio Luiso Suarezo. Puolimo lyderio vaidmenį turėjęs perimti Danielis Sturridge‘as beveik nerungtyniavo dėl traumų, o šaunusis Mario Balotelli „Premier“ lygoje yra pelnęs net vieną įvartį. „Tottenham“ bėda jau ne pirmą sezoną tampa gynyba. Ekipą, už kurią šį sezoną daugiau tikslių smūgių yra praleidę tik keturi klubai, ketverte įsivaizduoti sunku. Galiausiai, „Southampton“ gretose, kaip ir „Liverpool“ atveju, būtų galima išskirti silpnoką puolimą, tačiau bene didžiausias jų minusas šį sezoną buvo elementarus patirties trūkumas bei trumpas atsarginių žaidėjų suolas.
Kova dėl išlikimo
Kaip jau pastaraisiais metais tampa įprasta, pagrindiniai kandidatai keliauti į „Championship“ be vasarą iš ten pat ištrūkusių komandų yra Birmingemo „Aston Villa“ ir „Sunderland“. Nemažai sirgalių netgi sako, kad pastarieji „Premier“ lygoje užsibuvo gerokai per ilgai, tačiau nuolat sugeba nepelnytai išsikapstyti. Šįkart prie minėtųjų dviejų komandų dar prisijungia „Hull City“.
Jei sezonas baigtųsi šiandien, į antrąjį Anglijos divizioną keliautų „Queens Park Rangers“, „Burnley“ bei Leicester City“. Iš dabartinių čempionato autsaiderių prieš sezoną buvo galima tikėtis tikrai daugiau. Nesėkmingą „Burnley“ ir „Leicester City“ žaidimą šiek tiek pateisinti pažvelgus į jų sudėtis, nes jose tikrai nesimato daug futbolininkų, kurie būtų pakankamai pajėgūs rungtyniauti stipresnėse „Premier“ lygos ekipose. Praėjusio sezono „Championship“ nugalėtojų gretose šiemet nežiba net pernykščiai lyderiai. Savo kelionę aukščiausiame divizione „Leicester“ pradėjo dar gana neblogai bei po penkių turių rikiavosi septintojoje vietoje, tačiau dabar jau gan ilgą laiką tūno lentelės dugne.
Didžiausiu nusivylimu tarp naujokų vis dėlto galima pavadinti QPR. Turėdama tokius futbolininkus kaip Leroy‘us Feras, Niko Krančjaras, Mauricio Isla ar Stevenas Caulkeris Londono ekipa ilgą laiką net nebuvo iškovojosi nė vienos pergalės svečiuose. Jos kol kas negelbėja ir sugrįžęs Joey Bartonas bei vienas rezultatyviausių lygos snaiperių Charlie Austinas.
Tiesa, iki sezono pabaigos dar lieka laiko, taigi, iškritimo zonoje esančios komandos turi šokių tokių galimybių atsitiesti. Realiausias kandidatas neiškristi atgal į „Championship“ yra „Burnley“, kurį nuo „Hull“ skiria tik du taškai, o nuo dar laipteliu aukščiau žengiančio „Aston Villa“ – trys taškai. Per likusias septynerias rungtynes „Burnley“ tikrai gali pasiekti sėkmingą rezultatą prieš „Everton“, „Leicester“, tą patį „Hull“, „Stoke“ bei „Aston Villa“, kuomet tiek pat taškų turinčio QPR trijuose mačuose iš šešių laukia pirmajame penkete esančios komandos ir viename – devintąją vietą užimantis „West Ham“. „Leicester“, tuo tarpu, teks sužaisti dar aštuonerias rungtynes, iš kurių penkerios – prieš antrojo dešimtuko ekipas, bet šios ekipos išsigelbėjimas vis tiek neatrodo tikėtinas.
Sėkmingai savo šansus išnaudojus „Burnley“, jo vietą iškritimo zonoje veikiausiai užimtų „Aston Villa“. Timo Sherwoodo vadovaujamai komandai prieš akis liko vos šeši susitikimai, o iškovoti taškus prieš „Tottenham“, „Man City“ ar „Southampton“ yra sunkiai tikėtina. Koją dar gali pakišti ir tai, jog komanda vis dar dalyvauja FA taurėje, kurios pusfinalyje susikaus su „Liverpool“. Tai jėgų žaidėjams tikrai nepridės. Norint išsigelbėti, „Villa“ privalės sėkmingai namuose sužaisti su „Everton“ bei „West Ham“ ir paskutiniajame sezono mače nukauti tą patį „Burnley“.
Iš tiesų, lenktynes dėl išlikimo prognozuoti sunkiausia, nes paskutinėje lentelės dalyje esantys klubai ne kartą žais tarpusavyje. Lemiamoje sezono stadijoje daug ką sujaukti gali net ir vienerios lygiosios.
Didžiausi atradimai
Labiausiai nustebinusia komanda šį sezoną be jokios abejonės galima vadinti „Southampton“. Nors svajonės rungtyniauti Čempionų lygoje „šventiesiems“ įgyvendinti veikiausiai nepavyks, Ronaldo Koemano kariauną galima pagirti už geriausią gynybą visoje lygoje bei dažnai demonstruotą puikų žaidimą prieš didžiuosius klubus. Šiemet „Southampton“ dar trūksta ir daugiau lygiaverčių žaidėjų, kurie galėtų pakeisti susižeidusius ar pavargusius lyderius, tačiau vasarą jau buvo galima įsitikinti, kad Ronaldas Koemanas žaidėjų turguje snausti nelinkęs. Po sėkmės prie vairo stovint Mauricio Pochettino, tarpsezoniu išparduotą ekipą olandui pavyko sėkmingai. Jei tarpsezoniu Koemanas sugebės ne tik išlaikyti ekipos branduolį, prie kurio dar prisijungs Jay‘us Rodriguezas, bet ir jį sustiprinti, „šventieji“ kitą sezoną bus dar rimtesni pretendentai į ketvirtąją „Premier“ lygos vietą ar net į medalius.
Niekas nedrįstų ginčytis, kad didžiausiu atradimu tarp futbolininkų tapo kandidatas į apskritai geriausio sezono žaidėjo apdovanojimą Harry Kane‘as. Neseniai rinktinėje debiutavęs 21-erių metų anglas savo atstovaujamam „Tottenham“ suteikė tai, ko ne vienas „pentinų“ treneris seniai ieškojo – stabiliai pelnomus įvarčius. Tai tik pirmasis snaiperio sezonas „Premier“ lygoje, bet jam jau klijuojama vieno geriausių pasaulio puolėjų etiketė.
Žinoma, negalima dar kartą nepaminėti ir QPR lyderio Charlie Austino, be kurio sostinės ekipa veikiausiai dabar neužimtų nė garbingos aštuonioliktosios vietos. Jo istoriją galima aprašyti vienu sakiniu: iš statybų aikštelės – į varžovų baudos aikštelę. Kadaise plytas klojęs anglas dabar gali pasigirti užimantis antrąją vietą rezultatyviausių šalies čempionato žaidėjų sąraše.
Taip pat, kartu su šiais puolėjais vienas labiausiai nustebinusių futbolininkų buvo „Arsenal“ atraminis saugas Francisas Coquelinas, pasirodęs pačiu tinkamiausiu metu. Vos mėnesį nuomos pagrindais „Charlton Athletic“ praleidęs prancūzas į Londoną sugrįžo gruodžio viduryje bei tapo vienu svarbiausių „kanonierių“. Labai didelė dalis sėkmingo „Arsenal“ žaidimo 2015-aisiais nuopelnų priskiriami būtent Coquelinui. Ši situacija primena pirmąją praėjusio sezono dalį, kuomet neįtikėtinai gerai rungtyniavo Mathieu Flamini, o ekipa buvo lentelės viršuje.
Didžiausi nusivylimai
Nemažai, kaip ir šio sezono naujokės, nuvylė Liverpulio „Everton“. Pernai itin solidų futbolą demonstravę „irisai“ šiemet turėjo balansuoti jėgas kaudamiesi dviem frontais, nes užėmę penktąją vietą iškovojo teisę varžytis Europos lygoje. Šis turnyras, beveik visų Anglijos klubų laikomas nesvarbiu, Roberto Martinezo komandai būtent ir pakišo koją. Mažai kas ginčytųsi, kad Romelu Lukaku, Leightonas Bainesas, Timas Howardas ar Rossas Barkley nusipelno rungtyniauti aukštesnę nei dvyliktąją vietą užimančioje komandoje. Vis dėlto, tam, jog žaidimas nacionaliniame čempionate būtų sėkmingesnis tuo pačiu nenukenčiant Europoje reikia paprasčiausiai daugiau tokio kalibro futbolininkų kaip jau paminėtieji.
Tuo tarpu, labiausiai nepateisinusių lūkesčius žaidėjų nominaciją dalijasi „Man United“ bei „Liverpool“ snaiperiai Radamelis Falcao ir Mario Balotelli. Kolumbietis į Mančesterį atvyko kaip žvaigždė ir vienas geriausių pasaulio puolėjų, vien už kurio nuomą buvo nepagailėta aštuonženklės sumos. Be to, Falcao per savaitę uždirba daugiau nei 365 tūkstančių eurų bei yra brangiausiai apmokamas lygos žaidėjas. Rugsėjo pirmąją atvykęs snaiperis apytiksliai turėtų būti susižėręs jau apie 12 mln. eurų. Dvylika taip pat yra ir sužaistų Falcao rungtynių skaičius, per kurias jis pasižymėjo keturiskart. Vadinasi, neskaitant nuomos mokesčio, „raudoniesiems velniams“ vienas tikslus kolumbiečio smūgis kainavo apie 3 mln. eurų.
Balotelli savo ruožtu taip pat buvo perkamas kaip startinės sudėties žaidėjas, kartu su Danieliu Sturridge‘u turėjęs kompensuoti Luiso Suarezo netektį. Skandalingasis italas „Premier“ lygoje buvo išbėgęs į aikštę aštuonis kartus. Lyginant su šiuo rezultatu, net Falcao atrodo itin svarbus savo ekipai. Balotelli kaina – 22 mln. eurų.
Simbolinė sezono komanda
Rinkti geriausiųjų vienuoliktuką dar nepasibaigus sezonui atrodytų keista bei kvaila, bet prabėgus jau daugiau nei 30 turų, vargu, ar daug jos narių pasikeis. Galima ginčytis ir nesutikti, tačiau, anot EA Sports oficialiam lygos tinklalapiui rengiamo žaidėjų pasirodymų indekso, simbolinė komanda turėtų būti maždaug tokia. Tiesa, čia šiek tiek atsižvelgta ir į atstovaujamų klubų pasirodymus.
Vartininkas: Davidas De Gea („Man United“).
Gynėjai: Branislavas Ivanovičius, Johnas Terry (abu „Chelsea“), Nathanielis Clyne‘as („Southampton“).
Saugai: Edenas Hazardas („Chelsea“), Santi Cazorla („Arsenal“), Cescas Fabregasas („Chelsea“), Wayne‘as Rooney („Manchester United“).
Puolėjai: Alexis Sanchezas („Arsenal“), Harry Kane‘as („Tottenham“), Diego Costa („Chelsea“).
Mantas Bureika
Komentarų kol kas nėra...
Komentarų kol kas nėra...
Komentarų kol kas nėra...
Cituoti komentarą
Pranešti apie netinkamą komentarą