UEFA grasinimas išmesti Rusiją iš „Euro 2016“, 150 tūkstančių eurų bauda ir daugybė sužeistų anglų, kurių keli atsidūrė arti mirties. Tokia kaina yra mokama už rusų futbolo chuliganų norą kelti riaušes ir kurstyti nesantaiką Prancūzijoje – iš pradžių jie siautė Marselyje, tą patį pradėjo daryti ir atvykę į Lilį.
„Independent“ žurnalistas Kimas Sengupta pasikalbėjo su jaunu Rusijos futbolo rinktinės gerbėju Nikolajumi, kuris papasakojo daugiau detalių apie rusų chuliganų pasiruošimą – tai tikrai nėra paprasti aistruoliai, kurie į muštynes veliasi padauginę alkoholio.
Jis buvo savanoris separatistų pajėgose Ukrainoje – čia jis nekovojo, o prižiūrėjo sužeistuosius. Bent taip jis teigia, kaip ir tai, kad į Prancūziją atvyko tiesiog pažiūrėti futbolo.
„Jie nori deportuoti ne 29 žmones, kaip skelbia, o daugiau nei penkiasdešimt. Įskaitant ir moteris. Jeigu jie vaikosi chuliganų, tai nemanau, kad nusitaikyta į tuos žmones, kuriuos derėtų“, – mano Nikolajus.
Jaunas rusas neskuba teisti savo tautiečių, nors ir sutinka, kad nemažai jų elgiasi perdėtai agresyviai ir visų įvykių Marselyje neturėjo būti.
„Bet tas pats galioja ir anglams ar kitų šalių aistruoliams. Per praėjusį Europos čempionatą Varšuvoje mus užpuolė lenkai – buvo daug aukų, bet niekas apie tai nekalbėjo“, – ketverių metų senumo įvykį prisiminė jis.
Nikolajus į detalų pokalbį su „Independet“ žurnalistu leistis nenori – jaunas vaikinas įsitikinęs, kad anglų spauda nori rusus pavaizduoti kaip gyvulius.
Jis nepriklauso jokiai organizuotai futbolo aistruolių grupuotei, bet apie jas žino nemažai. Nikolajus ir neatrodo taip, kaip daugelis chuliganų. Nors jis fiziškai gerai sudėtas, bet neprimena tų rusų, kurie kėlė neramumus Marselyje ir atrodė pripumpuoti steroidų.
„Jūs, Vakaruose, to nežinote, bet Rusijos valdžia gana stipriai kovoja prieš chuliganus – muštynių stadionuose ar mieste beveik nebūna. Kovos yra organizuojamos kažkur kitur, pavyzdžiui miškuose.
Chuliganai tam rengiasi – praktikuoja boksą, mišrius kovos menus. Todėl jie gali pulti organizuotai ir iš pasalų“, – pasakojo jis.
„Marselyje rusai gatvėje sutiko anglus – taip ir prasideda bėdos. Prancūzai turėjo detaliau išsiaiškinti, kaip kovų ištroškę aistruoliai elgiasi.
Žiniasklaida taip pat klydo – jie visus vadino „ultromis“, bet tikri kovotojai taip savęs nevadina. Jie apskritai niekaip savęs nevadina. „Ultros“ tiesiog kartais pasimuša ir labai daug rėkia“, – skirtumus aiškino Nikolajus.
Tačiau panašu, kad į tėvynę grįžę chuliganai nesulauks jokių bausmių, nors Nikolajus ir tvirtina, kad šalies viduje su jais vyksta kieta kova. Tokią išvadą galima daryti po kai kurių Rusijos politikų pasisakymų viešoje erdvėje.
„Jie nustebo pamatę tikrą vyrą, kuris atrodo, kaip vyrui derėtų. Jie pratę matyti tik „vyrus“ gėjų paraduose“, – „Twitter“ iš europiečių šaipėsi Rusijos tyrimų komiteto atstovas Vladimiras Markinas, reaguodamas į kritiką, kad rusų sirgaliai atvyko pasirengę muštis.
Tuo tarpu patys chuliganai noriai dalinasi vaizdo įrašais socialiniuose tinkluose, giriasi muštynėmis, kelia nuotraukas.
„Tie, kurie giriasi tuo, nėra pavojingiausi. Pavojingiausi kovotojai yra tylūs ir stengiasi, kad jų veido niekas nepažintų“, – mano Nikolajus.
lrytas.lt