„Tai bus didžiausi kada nors per visą futbolo istoriją padaryti pakeitimai futbolo taisyklėse, savotiška revoliucija“, - sužinojęs apie būsimus futbolo taisyklių pokyčius pareiškė buvęs futbolo teisėjas, LFF ir UEFA inspektorius Paulius Malžinskas.
Neseniai FIFA paskelbė apie planuojamus futbolo taisyklių pakitimus. Dalis jų galios jau nuo šių metų liepos 1 dienos, kiti turėtų pradėti po metų-kitų, išbandžius kai kuriuose turnyruose.
Pasak P. Malžinsko, bendras pasikeitimų futbolo taisyklėse skaičius viso palies apie 90 punktų.
„Bet kai kurie tėra tokie, kad sutvarkyta jų gramatika, logiškai ir vienodai sutvarkytas žodynas.Taip siekiama aiškumo, logiškumo, suprantamumo. Taip pat kai kurios sąvokos perkeltos į kitus punktus, labai daug techninių dalykų. Tačiau jose yra ir kai kurių esminių pasikeitimų“, - sakė inspektorius.
Spręs pagal „žaidimo dvasią“
Naujosios taisyklių redakcijos taisyklėje nr. 5 įvedama sąvoka „žaidimo dvasia“.
"Nuo šiol ši sąvoka, anksčiau vadinta "taisykle nr. 18" (futbolo taisyklių viso labo yra tik 17), nuo šiol tapo oficialia. Dabar teisėjas, spręsdamas kai kurias situacijas, turės vadovautis ne vien futbolo taisyklėmis, bet ir šiuo apibūdinimu.
"Tai labai plati ir sudėtinga sąvoka, todėl detaliau apie ją ir jos taikymo ribas galėsime diskutuoti vėliau, kai bus pateikti oficialūs paaiškinimai ir instrukcijos. Mano asmenine nuomone, tai reiškia , kad teisėjas galės kai kurias situacijas vertinti savo nuomone. Jeigu žaidimo taisyklėse parašyta viena, bet pagal rungtynių dvasią tai atrodo nelabai kaip, teisėjas gali priimti labiau rungtynių dvasią nei taisykles atitinkantį sprendimą. Arbitrui bus leidžiama daugiau vadovautis savo asmeniniu situacijos matymu ir reikalaujama prieš sprendimą įvertinti rungtynių dvasią, atmosferą.
Teisėjas turės daugiau laisvės spręsti ir sprendimas galės būti paaiškinamas ne tam tikra taisykle, bet ir tuo, kas yra tarp taisyklių eilučių.
Manau, tai yra padaryta dėl to, kad futbolas tapo toks įvairus, toks sudėtingas, komandos – tokios išradingos, kad taisyklėse visko neįmanoma numatyti, neįmanoma visko reglamentuoti apibrėžtų taisyklių ir reglamentų normose ir dėl to pasitikima teisėjo sveiku protu tose nenumatytose situacijose“, - komentavo P. Malžinskas.
UEFA insprektorius neneigė, kad ši lazda turi ir antrą galą – šis taisyklių pokytis labiau plečia galimybes subjektyvumui. Veikiausia ir ginčų teisėjavimas sukels dar daugiau, negu jų kyla po kiekvieno kontroversiško sprendimo dabar.
Kitos naujovės
Dar vienas revoliucinis žingsnis turėtų būti įgyvendintas šiek tiek vėliau – po išbandymų.
Po ilgų atsikalbinėjimų, FIFA sutiko, kad tiesos nustatymui ginčytinose situacijose reikėtų leisti pasinaudoti vaizdo įrašu.
„Nežinau ar tai tikrai teisinga, bet futbolas tapo milžiniška verslo industrija ir todėl spaudimas tiek FIFA, tiek UEFA iš klubų, kurie šiuo metu yra labai didelės ir įtakingos verslo organizacijos generuojančios ne tik didelius finansinius srautus, tačiau tam tikra prasme ir valdančios dideles minias sirgalių, žiūrovų, tik didėja. Nes niekas nenori, kad jų verslas, jų pajamos ir jų sėkmė nukentėtų dėl žmogiškos klaidos faktoriaus ir todėl jau seniai vyksta diskusija labai svarbiuose epizoduose remtis ne vien teisėjo nuomone, jo situacijos matymu, bet ir naudoti video pagalbą, taip sumažinnant klaidos galimybę.
Kaip tai veiks ir kaip dėl to pasikeis pats futbolas, parodys tik ateitis, bet esminis klausimas yra tas pats - kad ir kokią tobulą video techniką turėtume, futbole juk būna situacijų, dėl kurių kyla ginčai ne vieną dešimtmetį. Taip pat reikia suprasti, kad vis tiek galiausiai sprendimą ar patarimą kaip elgtis toje ar kitoje situacijoje teisėjui priims sėdintis prie monitoriaus ekrano žmogus. Tad žmogiškasis faktorius vis vien egzistuos. Bet visas sportas sparčiai žingsniuoja ta linkme. Daug sporto šakų: regbis, ledo ritulys, krepšinis vaizdo įrašus jau naudoja“, - kalbėjo P. Malžinskas.
Tai nereiškia, kad po kiekvienos atakos ar pražangos teisėjai puls peržiūrinėti vaizdo medžiagą, taip kaskart stabdydami žaidimą - tai numatyta išskirtiniais ir galinčiais tiesiogiai rezultatą nulemti atvejais.
Šiaip ar taip, kitų sporto šakų teisėjai vaizdo peržiūrų irgi griebiasi ne taip jau dažnai.
Taip pat po kelių metų turėtų būti leidžiama komandoms atlikti po papildomą keitimą, jeigu joms tenka žaisti pratęsimą.
Šiuo metu, nežiūrint 90 ar 120 minučių žaidėjai rungtyniauja, galima keisti tik tris futbolininkus. Naujieji futbolo taisyklių pakitimai leis treneriams per pratęsimą daryti ketvirtą keitimą.
„Dvigubų bausmių“ sumažės
P. Malžinskas atkreipė dėmesį ir į „dvigubos bausmės“ taisyklės pasikeitimus.
Šiuo metu, kai futbolininkas, gelbėdamas komandą nuo kone garantuoto įvarčio, pažeidžia taisykles baudos aikštelėje, į besiginančios komandos vartus skiriamas baudinys, o pažeidėjas šalinamas iš aikštės. Kai kas šiame įžvelgia ir trigubą bausmę, kadangi prasižengusiam ir raudoną kortelę išvydusiam futbolininkuis neleidžiama rungtyniauti ir kitose rungtynėse.
Nuo vasaros bausmės bus švelninamos ir už tokią pražangą nebūtinai bus rodoma raudona kortelė.
„Paskutinės vilties pražanga baudos aikštelėje ir už jos bus traktuojama skirtingai: baudos aikštelėje gali būti parodyta ne raudonoji, o geltonoji kortelė. Nors ir su išlygomis. Pavyzdžiui, jei žaidėjas galėjo sužaisti į kamuolį, bet sužaidė į varžovą bus rodoma geltona kortelė. Tačiau jei net neturėjo galimybių sužaisti į kamuolį – raudona. Kaip ir anksčiau, raudona kortele bus baudžiamas žaidimas ranka, stabdant ar numušant kamuolį, skriejantį į vartus . Nėra taip, kad paskutinės vilties pražanga nuo šiol bus baudžiama tik geltona kortele, bet tokios pražangos bausmės bus šiek tiek sušvelnintos“, - dėstė UEFA inspektorius.
I.Butautas, sportas.info