Trylika FIFA 2018 įdomybių: ką sužinojome per šį čempionatą

Britų dienraštis „The Guardian“ savo svetainėje pateikė ką tik Rusijoje pasibaigusio pasaulio futbolo čempionato apžvalgą. Šiame čempionate netrūko gražių įvarčių, vaidybos, juokingų „gif“ vaizdelių, diskusijų dėl naujos VAR sistemos, komentarų apie kontroversiškas futbolo legendas ir komandas, kurios nustebino tiek iš gerosios, tiek iš blogosios pusės, rašo lrt

1) VAR sistema nesužlugdė futbolo

Vaizdo peržiūros sistema futbolo nesužlugdė, bet, tiesa, jos smarkiai ir nepatobulino. Atšauktas 11 metrų baudinys, iš pradžių paskirtas dėl sėkmingos Neymaro vaidybos, padidino VAR sistemos gerbėjų gretas, tačiau yra ir liūdinančių aspektų: užsitęsusios rungtynės, diskutuotini teisėjų sprendimai po peržiūrų. Vienas labiausiai diskutuotinų sprendimų – turnyro šeimininkės Rusijos žaidėjo Iljos Kutepovo atšaukta pražanga baudos aikštelėje prieš ispaną Sergio Ramosą. Šis sprendimas sukėlė išradingų memų bangą.

2) Garsios pavardės užleido vietą naujiems talentams

Vienos didžiausių turnyro žvaigždžių Cristiano Ronaldo ir Lionelis Messi nebuvo ryškiausi čempionato žaidėjai. Birželio 30-oji jiems buvo lemtinga: abi komandos tądien baigė pasirodymą, o jaunasis prancūzų supertalentas Kylianas Mbappe sugebėjo uždirbti 11 m baudinį ir pelnyti du įvarčius per keturias minutes. K. Mbappe teigė, kad jo neblaško kalbos apie „Auksinio kamuolio“ apdovanojimą: „Tai visiškai manęs nedomina, aš noriu laimėti pasaulio čempionato auksą.“

3) „Trys liūtai“ įrodė, kad gali eiti toliau

Kalbant apie Anglijos rinktinę, atrodo, kad geresniems rezultatams pasiekti nereikėjo tiek daug – tiesiog šviežio požiūrio į pasirengimą svarbioms rungtynėms. Būtent psichologiniam pasirengimui skirta daug dėmesio. Komandos psichologė ragino žaidėjus vengti socialinių medijų, treniruočių salės sienas puošė Oscaro Wilde`o ir kitų asmenybių įkvepiančios citatos, komanda skatinta užsiimti bendra, kartais net ir juokinga veikla. Pavyzdžiui, prieš žaidimą kamuoliu ir tempimo pratimus Garetho Southgate`o auklėtiniai pasiskirstė grupelėmis ir žaidė žaidimą „išsaugok vištą“, futbolininkai baseine plaukiojo ant pripučiamų vienaragių ir kt. Visa tai, ko gero, šiek tiek padėjo žaidėjams labiau atsipalaiduoti. Šiemet anglai nukeliavo iki pat pusfinalio.

4) L. Modričius nepavargo

„Jie kalbėjo apie mus, anglų žurnalistai, gudruoliai iš televizijos, – kroatų saugas L. Modričius kalbėjo po pergalės prieš Angliją pusfinalyje. – Mes skaitėme tuos žodžius ir sakėme: gerai, dar pažiūrėsim, kurie bus pavargę“. Kroatų žvaigždė per visas 6 rungtynes nubėgo 63 kilometrus – daugiau nei bet kuris kitas žaidėjas. „Jie turėjo būti kuklesni ir parodyti daugiau pagarbos“, – kalbėjo L. Modričius.

5) Visi mėgsta juokingus „gif“ vaizdelius

Po pražangos veja besiridenanti brazilų žvaigždė Neymaras įkvėpė išradingiausių „gif“ vaizdelių kūrėjus. Taip pat socialinių tinklų vartotojams įsiminė teatrališkas urugvajiečio Luiso Suarezo kritimas po kontakto mače su Egiptu ar epizodas, kai po patapšnojimo per petį mače su Maroku portugalas Pepe komiškai krito ant vejos lyg pašautas.

6) Vienu metu – tik vienas darbas

Treneris Julenas Lopetegui buvo pareiškęs, kad jo atleidimas iš Ispanijos rinktinės vairininko posto prieš pat čempionatą jam buvo „liūdniausia diena po to, kai teko palaidoti savo motiną“. Tiesa, jo kaltės čia būta. Birželio 12-ąją oficialiai paskelbta, kad jis taps Madrido „Real“ treneriu, tad į tai sureagavusi Ispanijos rinktinė jį atleido, kadangi strategas vedė derybas už Ispanijos futbolo federacijos nugaros. Visa tai Ispanijos komandai neišėjo į naudą – būdami favoritai jie iškrito pasaulio čempionato aštuntfinalyje, pralaimėdami rusams.

7) Tai vis dar puikus būdas pasigirti ir nuslėpti režimo problemas

Skandalingasis čečėnų lyderis Ramzanas Kadyrovas šią vasarą žiniasklaidoje puikavosi draugiškais santykiais su Egipto rinktinės ir „Livepool“ žvaigžde Mohamedu Salah, Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas gyrėsi, kad FIFA 2018 organizavimas Rusijoje „padėjo sulaužyti daugybę stereotipų apie šią šalį“. Jam netruko padėti FIFA vadovas Gianni Infantino, turnyro šeimininkei ir pačiam V. Putinui negailėjęs skambių žodžių: „Šis pasaulio čempionatas keičia supratimą apie Rusiją, ypač mūsų, vakariečių. Net policininkai čia šypsosi! Jaučiuosi kaip vaikas žaislų parduotuvėje.“

8) Kuo daugiau bandai keisti – tuo mažiau tai keičiasi

FIFA deda daug pastangų propaguodama „nulinės tolerancijos“ diskriminacijai žinią, tačiau ir šįkart sulaukta baudų: už neonacistišką iškabą Rusija nubausta 8,5 tūkst. eurų bauda, Meksikai skirta tokia pati bauda už homofobiškus šūksnius. Taip pat pažymėtinas Švedijos atvejis – komanda buvo nubausta 60 tūkst. eurų bauda už su FIFA nesuderinto prekės ženklo reklamavimą ant žaidėjų kojinių. Turnyro sidabrą iškovoję kroatai taip pat nubausti 60 tūkst. eurų bauda dėl to, kad žaidėjai transliacijos metu vartojo gėrimus gamintojų, kurie nėra oficialūs turnyro rėmėjai.

9) Ne visi geros valios ambasadoriai yra vienodi

Žiniasklaida skelbė, kad legendinis argentinietis Diego Maradona iš FIFA gaudavo daugiau nei 11 tūkst. eurų per mačą vien už tai, kad rungtynes stebėtų iš tribūnų ir būtų matomas kamerų. Kas labiausiai įsiminė? D. Maradona rungtynių teisėją buvo išvadinęs „vagimi“, rungtynių su Nigerija metu futbolininkas atrodė apsvaigęs nuo narkotinių medžiagų ar alkoholio, demonstravo necenzūrinius gestus, kol, galų gale, buvo pateko į medikų rankas. Vėliau argentinietis skundėsi „skaudančiu kaklu“ ir „baltu vynu, prie kurio buvo nepratęs“.

10) Oficialūs šūkiai ant autobusų – prasta mintis

„Hyundai“, FIFA oficialusis šūkių ant autobusų rėmėjas, gegužę atskleidė, koks šūkis puoš čempionų vokiečių autobusą. Jis skambėjo taip: „Kurkime istoriją kartu“ („Zusammen. Geschichte schreiben/Let’s write history together”). Kaip parodė istorija, viena favoričių laikyta Vokietijos rinktinė turnyrą baigė gėdingai – krito jau po grupių etapo, tad komandos autobusas į oro uostą turėjo vykti anksčiau, nei planuota, o užrašas ant jo skambėjo kaip ironiškas nesėkmės apibendrinimas.

11) Gyvūnėliai neturėtų padėti spėlioti rezultatų

Šis spėlionių žaidimas jiems baigiasi liūdnai. Aštuonkojis Rabio buvo parduotas ir suvalgytas, nepaisant to, kad teisingai atspėjo visus Japonijos grupių etapo rezultatus, Kinijoje katė White Spot taip pat neišgyveno, nors atspėjo net 7 iš 10 mačų baigtį.

12) Nėra pavyzdingesnės komandos už Japonijos rinktinę

Po pralaimėjimo paskutinėmis minutėmis 2:3 Belgijos rinktinei japonai stovėjo sustingę ir su ašaromis veide. Nepaisant gniuždančių emocijų, persirengimo kambaryje nebuvo likę nė vieno daikto ar šiukšlės, o pačiame kambario centre Japonijos komandos žaidėjai paliko lapelį, kuriame rusų kalba parašė „ačiū“. Ne mažiau tvarkingi buvo ir japonų sirgaliai, tribūnose pavyzdingai surinkę savo paliktas šiukšles.

13) Pergalė ne visada yra viskas

Kai turnyro debiutantės Panamos himnas pirmąkart nuskambėjo Žemutinio Naugardo stadione, Panamos sirgaliai negalėjo sulaikyti ašarų. Kai Felipe Baloy`us pelnė pirmąjį šios šalies istorijoje įvartį pasaulio čempionate ir rezultatas tapo tik šiek tiek labiau padorus (anglai pirmavo 6:1), panamiečių pilnos tribūnos šėlo lyg po pergalės, o vietos komentatoriai klykė iš džiaugsmo: „Panamos įvartisss! Pirmą kartą istorijoje!!“ Čempionato nykštukės sirgaliams tai buvo savotiškas triumfas.

lrt.lt

    Komentarų kol kas nėra...

    Komentarų kol kas nėra...

    Komentarų kol kas nėra...