V. Gomolko – apie unikalią patirtį prestižiniuose turnyruose ir arabų futbolo užmojus © lff.lt nuotr.

Vitalijus Gomolko tapo vienu iš 8 teisėjų, pelniusių Pasaulinės paplūdimio futbolo organizacijos (BSWW) kvietimą teisėjauti „Emirates Intercontinental Beach Soccer Cup 2022“ ir „Neom Beach Soccer Cup 2022“ turnyruose, kuriuose rungėsi pajėgiausios šios sporto šakos vyrų ir moterų nacionalinės rinktinės.

Nuo 2015 metų tarptautinėse paplūdimio futbolo varžybose teisėjaujantis vilnietis V. Gomolko liko sužavėtas įgyta unikalia patirtimi šiuose prestižiniuose turnyruose Dubajuje ir Neome bei iš arti pažinęs Arabijos pusiasalio futbolo įkarštį ir ambicijas pasaulinėje sporto arenoje.

Interviu metu LFF.lt svetainei V. Gomolko papasakojo apie šių turnyrų įspūdžius, varžybų staigmenas, teisėjams ir komandoms sudarytas sąlygas bei kokių sportinių užmojų galima tikėtis iš Arabijos pusiasalio valstybių netolimoje ateityje.

‒ Kokia buvo jūsų reakcija, sulaukus kvietimo iš  BSWW teisėjauti šiuose dviejuose turnyruose? Ar sklandžiai klostėsi kelionė į Arabijos pusiasalį?

‒ Labai džiugu buvo gauti šiuos kvietimus, išsiųstus rugsėjo pabaigoje. Apibūdinčiau, kad tai tarsi svajonių išsipildymas, nes savo organizavimo mastu šie turnyrai buvo panašūs į pasaulio čempionatą, juose man dar neteko teisėjauti. Apskritai, kvietimus gavo vos 4 teisėjai iš Europos – be manęs, dar buvo teisėjai iš Turkijos, Azerbaidžano ir Portugalijos. Kiti 4 teisėjai buvo iš Azijos, tad visa 8 asmenų brigada aptarnavo abu turnyrus.

Kartu su mumis buvo 2 tarptautinės kategorijos inspektoriai – Ebrahim Al Mansoori iš Jungtinių Arabų Emyratų  bei Michele Conti iš Italijos. Jie savo darbu labai daug įneša į paplūdimio futbolo vystymą, inicijavo taisyklių pakeitimus, kuriuos išbandėme Neome.

Visus skrydžius ir apgyvendinimą mums organizavo BSWW, kuri atsakinga už paplūdimio futbolo vystymą visame pasaulyje. Skrydis į Dubajų buvo sklandus, tačiau ten nuvykus, teisėjus pasitiko gan sunkios oro sąlygos – sausas, dulkėtas oras, įkaitęs virš 30 laipsnių Celsijaus. Iš tikrųjų, gerai, kad atvykome pusantros dienos iki turnyro pradžios, tad buvo laiko adaptuotis, pasidaryti treniruotes.

‒ Kokie liko ryškiausi įspūdžiai iš turnyro Dubajuje?

‒ Pažymėsiu, kad Dubajaus turnyre dalyvavo itin aukšto lygio rinktinės, matėsi, kad visos atvažiavo labai pasiruošusios. Turnyro metu dirbau aikštės teisėju 5 rungtynėse. Teisėjavau pusfinalyje tarp Brazilijos ir Paragvajaus rinktinių, tai buvo tikras Pietų Amerikos derbis su ilga kovų istorija. Įprastai, šios rinktinės susitinka atrankose į pasaulio čempionatus, tad visos jų akistatos būna karštos ir emocingos. Netrūko to ir šitose pusfinalio rungtynėse: vienu metu Paragvajus pirmavo vieno įvarčio skirtumu, bet pabaigoje Brazilija išplėšė pergalę ir išėjo į finalą.

Šitos rungtynės tikrai ilgam įsimins, manyčiau, kad tai buvo viena rimčiausių patirčių per mano teisėjavimo karjerą. Galbūt jos lygintinos tik su Japonijos ir Senegalo rinktinių akistata per 2021 metų pasaulio paplūdimio futbolo čempionato pusfinalį, vykusį Maskvoje.

‒ Kuo skyrėsi varžybinė patirtis Neome?

‒ Dalis rinktinių, dalyvavusių turnyre Dubajuje, nevyko į Neomą. Irano rinktinė, tapusi Dubajaus turnyro laimėtoja, galimai negavo išankstinio kvietimo, taip pat nevyko Ispanijos rinktinė. Vietoje jų dalyvavo Bahreino ir Omano rinktinės. Tad komandų pajėgumo prasme, vyrų turnyras Neome buvo kiek silpnesnis negu Dubajuje, bet į varžybas buvo įtrauktas moterų rinktinių turnyras, kuriame dalyvavo Brazilijos, Anglijos, Nyderlandų ir Ukrainos žaidėjos. Mums teko teisėjauti ir šiam moterų turnyrui, kuriame varžėsi pajėgiausios moterų rinktinės, tad tai paįvairino ir pagražino visą renginį.

Turnyre Neome, kaip aikštės teisėjas, gavau paskyrimą į 6 rungtynes, tačiau visi teisėjai puikiai susitvarkė su intensyviu varžybų grafiku. Visi atidirbo laikydamieji aukščiausio lygio standartų, išvengėme traumų, tiek psichologinių, tiek fizinių. Su inspektoriais rytais išanalizuodavome visas įvykusias turnyro rungtynes, po pusantros ar dvi valandas trukusiuose susirinkimuose. Aptardavome sunkiausius, įdomiausius ir ginčytinus epizodus, kas tikrai padėjo mums operatyviai suprasti visas situacijas „čia ir dabar“, jog pagerintume savo darbo kokybę.

‒ Kurių rinktinių pasirodymas jums asmeniškai paliko didžiausią įspūdį? Ar turnyrų metu įvyko rimtesnių staigmenų?

‒ Žinojome, kad Iranas turi labai stiprią rinktinę, bet, jeigu manęs paklaustų prieš Dubajaus turnyro pradžią, kas taps čempionais, būčiau įvardinęs Braziliją. Brazilai atvažiavo naujos sudėties, su nauju treneriu, būdami pakilios nuotaikos ir pasiruošę. Irano galimybių „lubomis“ laikiau pusfinalio etapą, tačiau ši rinktinė mus visus nustebino ir tapo nugalėtojais. Jie laimėjo komandiniu žaidimu, kovojo dėl kiekvieno kamuolio. Brazilams galbūt pakišo koją jų individualumas, bandymas pavieniui „ištraukti“ rungtynes, o šios klaidos pasėkmė –  pralaimėjimas finale.

Neome beveik visi tikėjosi, kad finale žais Paragvajus su Brazilija, kadangi šios rinktinės buvo skirtingose grupėse, o grupių nugalėtojai pelnė teisę žaisti finale – būtent taip ir nutiko. Visgi įvyko vienas netikėtumas. Žiniasklaidoje buvo skambiai paskelbta, kad Saudo Arabijos žaidėjai po pergalės prieš argentiniečius FIFA pasaulio čempionate pelnė įspūdingas premijas, taip ir Neome šeimininkų rinktinė buvo motyvuota bei pirmose rungtynėse po baudinių įveikė Jungtynių Arabų Emyratų rinktinę. Neoficialiai buvo kalbėta, kad po pergalės jie taip pat pelnė pinigines premijas. Manau, ši pergalė Saudo Arabijai yra didžiulis žingsnis į priekį paplūdimio futbole, įvertinus, kad prieš trejus metus jie dar nieko neturėjo, ką dabar turi.

‒ Lyginant su ankstesnėmis Jūsų patirtimis, kuo šie turnyrai pasižymėjo organizaciniu aspektu?

‒ Turnyras Dubajuje visada yra aukšto lygio, tą pažymi teisėjai, kurie jame dirba antrą, trečią kartą. Mes gyvenome puikiame viešbutyje su sporto sale, SPA kompleksu, baseinu po atviru dangumi, kineziteraeutais, puikiu maistu – turėjome visas sąlygas, kad maksimaliai kokybiškai atliktume savo darbą.

O patirtis Neome mus visus nustebino – nusileidę oro uoste važiavome virš 4 valandų su autobusu iki gyvenvietės, pavadintos „NEOM Village“, kuri pastatyta dykumoje prie Raudonosios jūros. Šis pasienio ruožas yra netoli Egipto ir jame prieš kelis metus dar nieko nebuvo pastatyta, tiesiog driekėsi dykuma. Gyvenvietės nameliai yra pastatyti kempingo stiliumi su vidiniu kiemu. Kartu gyveno visos 8 vyrų ir 4 moterų rinktinės, teisėjai. Turėjome vieną bendrą restoraną, poilsio zoną su stalo tenisu ir žaidimais, kamuoliais, vartais, ledo vonias, mus lydėjo daug aptarnaujančio personalo. Sakyčiau, kad man Neomas patiko tuo, kad ši patirtis buvo kitokia, išskirtinė. Sunku būtų įsivaizduoti, kad galima taip padaryti kitur. Mano asmenine nuomone, Neomas savo organizaciniu pasirengimu niekuo nenusileido pasaulio čempionatams.

‒ Užsiminėte apie rungtynėse išbandytus paplūdimio futbolo taisyklių pakeitimus. Ar galėtumėte išsamiau apie juos supažindinti?

‒ Buvo sutapatinta sekundžių skaičiavimo procedūra su taikoma salės futbole, t. y, skaičiuojama ne iškėlus ranką į viršų, o į šoną. Iš tikrųjų, paplūdimio futbole tai padaryti yra sunkiau, nes bėgant per smėlį judėjimas ženkliai skiriasi. Visi teisėjai tai išbandė, visiems tiko ir mėginsime taikyti būsimuose renginiuose.

Dar buvo pridėta papildoma taisyklės korekcija, kai kamuolys yra įvedamas į žaidimą nuo aikštės vidurio, t.  y, kai jis įžaidžiamas prasidėjus kėliniams arba po įvarčio. Anksčiau, įbėgus į varžovų pusę puolančiosios komandos žaidėjui, kuomet kamuolys dar nebuvo įžaistas, buvo skiriamas tiktai įspėjimas. Dabar iš karto yra rodoma geltona kortelė, kad būtų kuo mažiau sąmoningo žaidimo stabdymo. Permainomis siekiama padaryti paplūdimio futbolą dar labiau patrauklų žiūrovui, kuris turi daug šou elementų, rungtynių metu ištisai groja muzika, o žaidėjai demonstruoja akrobatinius sugebėjimus.

‒ Saudo Arabija dabar daug investuoja į sritis, su kuriomis įprastai nebuvo siejama, pavyzdžiui – rekreacinis ir sportinis turizmas, ekologinis tvarumas. Įvedus į interneto paiešką „Neom“, regime ambicingą sumanaus miesto viziją dykumoje šalies pakraštyje. Jūs savo akimis galėjote įsitikinti, kaip šis procesas vyksta.

‒ „NEOM Beach Games“ įtraukia daug sporto šakų, prilyginčiau jas su Europos žaidynių programa, kuri bus 2023 metais Krokuvoje. Mes buvome tik viename iš sporto taškų, bet iš jo negalėjome išvykti dėl taikomų apsaugos direktyvų. Iki mūsų atvykimo Neome vyko trijulių krepšinio varžybos, o tam reikalui buvo pastatyta graži arena rungtynėms ir treniruotėms, kuri bus išardyta iki pamatų.

Deja, dabartiniame pasaulyje pinigai daro viską, o Saudo Arabija su tuo problemų neturi. Manau, kad tai tik nedidelė dalis parodyto jų potencialo, kaip jie save atskleidžia pasauliui. Neome bus pastatytas ilgiausias pasaulyje pastatas-miestas, 170 kilometrų ilgio, kuriame viskas veiks autonomiškai. Mums trumpai apie šį stulbinantį projektą papasakojo, o mes matėme tik statybų pradžią, pirminius kontūrus. Jų planas yra iki 2025 metų pabaigos pastatą užbaigti, kas, įvertinus skirtas lėšas ir potencialą, yra realu.

‒ Bendraujant su vietos futbolo atstovais, kaip juos įkvepia dabar Katare vykstantis FIFA Pasaulio futbolo čempionatas ir tie dėmesio „šviestuvai“, kurie yra atgręžti į Arabijos pusiasalį?

‒ Kalbėtis teko nedaug, bet vietiniai teisėjai ir inspektoriai pažymėjo, kad ažiotažas yra didžiulis. Jau Dubajuje keli žmonės teiravosi mūsų, ar paskiau mes vyksime į Katarą. Matėme suvenyrų ir atributikos pardavimus mieste ir oro uostuose. Iš tikrųjų, arabai džiaugiasi ir didžiuojasi tuo, kad sugebėjo įsilieti į pasaulinę sporto sceną ir surengti šį čempionatą. Tai yra akivaizdus atsakymas, parodantis, ką jie gali, nori kaip ir sugeba vystyti pas save sportą.

‒ Galbūt atkreipėte dėmesį, su kokiais iššūkiais gali susidurti Arabijos pusiasalio valstybės, norėdamos ir toliau rengti tokio masto sporto renginius? Ar jie turi tam tikrą viziją ir atsargiais žingsniais ją bando įgyvendinti?

‒ Kas susiję su būsimu pasaulio paplūdimio futbolo čempionato vykdymu, šis klausimas FIFA pastarojoje konferencijoje viešai nebuvo patvirtintas ir yra perkeltas į kitą sesiją. Šiuo metu yra 3 kandidatai rengti šias pirmenybes: Bahreinas, Jungtiniai Arabų Emyratai ir Seišeliai. Mano subjektyvia nuomone, galimai šis sprendimas nebuvo paviešintas, kadangi Katare dabar vyksta pasaulio futbolo čempionatas, kad nebūtų diskusijų apie tam tikrus priimtus sprendimus. Aš manau, kad futbolo bendruomenei kiltų daug klausimų, kodėl pasaulio čempionatai vykdomi tik tame regione. Nekantriai laukiame gruodžio mėnesio, kuomet bus apsispręsta, kur 2023 metais vyks tos pirmenybės.

‒ Apibūdinkite, kokią naudą ir motyvaciją suteikia teisėjavimas tokiuose prestižiniuose turnyruose, nekalbant apie futbolo bendruomenės ir žiniasklaidos dėmesį?

‒ Manau, kad šie paskyrimai yra didelio įnešto mūsų darbo pasekmė bei didžiausias įvertinimas už pastangas, kurias atiduodame paplūdimio futbolo bendruomenei, kiek investuojame asmeninio laiko į pasiruošimą rungtynėms. Tai – tikras mūsų norų išsipildymas. Tiktai ne per vienerius metus tai yra pasiekiama, tad norėčiau visiems palinkėti nesustoti. Gavus tokį šansą, svarbu juo pasinaudoti.

    Komentarų kol kas nėra...

    Komentarų kol kas nėra...

    Komentarų kol kas nėra...