Vartininkų trenerio rengimo instruktoriai gilino žinias konferencijoje Belfaste © lff.lt

Šią savaitę Lietuvos vartininkų trenerių rengimo instruktoriai Audrius Paškevičius ir Mantas Gintalas lankėsi Belfaste, kur vyko UEFA SHARE programos renginys, skirtas vartininkų trenerių instruktoriams.

UEFA SHARE – programa, pradėta vystyti dar 2010 metais, jos tikslas – padėti suprasti naujausias vartininkų rengimo tendencijas, auginti trenerių kompetencijas, ruošti vartininkų trenerių instruktorius kiekvienoje šalyje. Lietuva savo atstovus čia deleguoja nuo 2011 metų.

„Kaip ir vartininkų žaidimas, taip ir trenerių rengimas dideliais tempais tobulėja, todėl tokio pabūdžio renginiai mūsų treneriams neleidžia atsilikti nuo kitų Europos šalių. Šiais metais kartu su mūsų šalies instruktriais mokymuose dalyvavo tokių šalių specialistai kaip Belgijos, Švedijos, Norvegijos, Graikijos, Slovakijos, Izraelio, Azerbaidžano, Albanijos, Estijos bei šeimininkų Šiaurės Airijos.

Didžiausias dėmesys SHARE programoje yra skriamas „Reality based“ treniravimo metodui, kuris reikalauja treniruotes kiek įmanoma priartinti rungtynėse sukuriamoms situacijoms, integruojant aikštės žaidėjus ar bent kuriant žaidybines situacijas, kurios vartininkams leidžia lengviau adaptuotis bei atpažinti sudėtingas situacijas rungtynėse, kurioms priimti reikalingi greiti sprendimai.

Dažniausiai vartininkų daromos klaidos yra dėl neteisingų ar pavėluotų sprendimų. Mokymų metu kiekviena šalis turi galimybę papasakoti, su kokiais išūkiais susiduriama jų šalyje ir bendroje diskusijoje ieškomi būdai ir galimybės, kaip su tais iššūkiais dorotis. Interaktyvus mokymas neleidžia likti tik klausytojo vietoje, visi yra įtraukiami į procesą, kiekvienas privalo būti įsitraukęs ir aktyvus, gebėti bendrauti, teikti idėjas, dirbti grupėje“, – reziumavo Lietuvos rinktinės vartininkų treneris Audrius Paškevičius.

Jis plačiau papasakojo ir apie kitas renginio temas.

„Programoje daug dėmesio buvo skriama moderniems vartininkų rengimo metodams. Pagrindinės mokymų temos buvo moterų futbolo vartininkių rengimas bei iššūkiai, talentų ID, perėjimas iš jaunimo į vyrų futbolą, šiuolaikinės vartininkų fizinio rengimo tendencijos, trenerių štabo bendradarbiavimas, kaip pasisiskirstoma atsakomybėmis, vartininkų trenerių licencijų svarba.

Šiuolaikinis futbolas – labai dinamiškas, tendencijos keičiasi su taisyklių keitimu futbole, yra begalė informacijos ir visa tai reikalauja vis daugiau  žmogiškų resursų, vienam ar dviems treneriams jau yra neįmanoma su tokia informacija susitvarkyti. Todėl labai svarbu trenerių štabe pasiskirstyti vaidmenimis ir atsakomybėmis treniruotėse bei rungtynėse.

Šiame mokymų modulyje buvo kalbama apie tai kaip keitėsi vartininkų rengimo ir žaidimo tendencijos ne per paskutinius 4–5 metus, o kaip keitėsi situacija per pastaruosius 12 mėnesių. Buvo pristatyta EURO 2024 vartininkų analizė bei naujausios tendencijos. Futbolas tampa vis greitesnis, smūgiai tampa vis stipresni, daugėja smūgių vienu lietimu, daugėja situacijų vienas prieš vieną, trumpėja laikas galvojimui bei situacijos vertininmui, kas daro įtaką ir sprendimų priėmimus bei jų kokybę. Daugiau taktinių variacijų, VAR atsiradimas padidimo kiekį rungtynių, kurios baigiamos žaisti mažumoje, visa tai daro įtaką ir vartininkų žaidimui.

Stipriai populiariarėjant moterų futbolui, UEFA skria papildomą dėmesį ir moterims. Tačiau nemažas iššūkis yra vartininkės ir jų treniravimas. Nemažai šalių susiduria su futbolo vartininkių skaičiumi ir, be abejo, jų treneriais, kai kurioms šalims sunkiai sekasi pritraukti merginas treniruotis šios pozicijos, o atradus talentingą vartininkę susiduriama su specialistų, galinčių ją treniruoti, iššūkiu. Ne išimtis ir mūsų šalis, mažesni klubai ar akademijos neturi vartininkių trenerio, todėl atradus norinčias ir talentingas merginas nebėra kam jas ruošti ateičiai. Norvegija šią problemą bando spresti perviliodami sportininkes iš rankinio, kuris turi nemažai panašumų su futbolo vartininkės žaidimu.

Todėl UEFA ieško sprendimų, kaip šią situaciją būtų galima pagerinti, šios pozicijos specialistams  galvojama apie papildomą finansinį skatinimą, trenerių licencijų apmokėjimą“, – situaciją įvertino A. Paškevičius.

Ne ką mažiau svarbus lieka ir vartininkų atletinis rengimas.

„Atletinis vartininkų rengimas taip pat nestovi vietoje, technologijos, krūvio matavimo sisistemos yra kelios iš galimybių stebėti krūvį, jį teisingai paskirstyti treniruočių planavime. Žinome, kad vartininkas per rungtynes nubėga, nueina iki 6 kilometrų, padaro skirtingą skaičių šuolių, startų. Ir rungtynių metu turi išlaikyti maksimalią koncentraciją, nepavargti visas 90 minučių. Todėl fizinis parengtumas turi labai svarbų vaidmenį vartininko žaidime.

Licencijų įgijimas dar nereiškia problemos sprendimo, nuolatinis mokymasis, žinų atnaujinimas yra būtinas, nes futbolas progresuoja labai greitai – kas buvo vakar, neaišku, ar tiks rytoj. Licencijų atnaujinimas kas 3 metus yra privalomas.  Situacija užsienyje yra kiek kitokia nei Lietuvoje, jaunimo akademijos turi 5 ar 6 licencijuotus vartininkų trenerius, pagal amžiaus periodizaciją, kada Lietuvoje augant futbolo populiarumui, didėjant futbolo sportuojančių vaikų kiekiui akademijos ar klubai turi vieną vartininkų trenerį, treniruojantį 25 įvairiausio amžiaus vartininkus arba neturi jo visai.

Po diskusijų supratome, kad turime kur dirbti ir ko siekti šioje srityje. Įgytas žinias būtinai bandysime pritaikyti Lietuvoje rengiant vartininkų trenerius, sprendžiant iššūkius, su kuriais susiduria klubai ir akademijos“, – reziumavo A. Paškevičius.

    Komentarų kol kas nėra...

    Komentarų kol kas nėra...

    Komentarų kol kas nėra...